Charakterystyka drewna KVH

ITS

Budownictwo z wykorzystaniem drewna ma bardzo długą tradycję. Wykorzystywane obecnie materiały budowlane muszą być nieszkodliwe z ekologicznego oraz zdrowotnego punktu widzenia. Takie jest właśnie drewno konstrukcyjne KVH, które posiada wiele obszarów zastosowania. Stanowi materiał budowlany o zdefiniowanych i wysokich właściwościach materiałowych.

Czym jest drewno KVH i jakie ma cechy?

Konstrukcyjne drewno lite KVH to nowoczesny oraz certyfikowany materiał konstrukcyjny produkowany zgodnie z normą. Jest to suszone komorowo oraz strugane lub wyrównane drewno lite z określoną tolerancją dokładności wymiarów.

„Drewno KVH ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie oraz przemyśle. Do jego produkcji używa się najczęściej miękkiego drewna iglastego, głównie świerku. Z reguły drewno KVH ma złącza klinowe i może osiągać długość do 13 m, nie tracąc przy tym na wytrzymałości” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Gotowe Domy Drewniane ITS.

Występują dwa rodzaje KVH:

  • Si – deska czterostronnie strugana, kanty czterostronnie fazowane. Przeznaczona do miejsc, w których po zamontowaniu będzie elementem widocznym,
  • NSi – deska czterostronnie strugana, kanty czterostronnie fazowane. Przeznaczona dla konstrukcji niewidocznych i mniej eksponowanych. Jest ona najczęściej używana.

Jak powstaje drewno KVH?

Do produkcji KVH używane jest drewno miękkie, najczęściej świerk, które następnie przekształcane jest w nieobrobione belki, które zostają poddane suszeniu. Proces suszenia w komorach sprawia, że drewno wykazuje mniejszą skłonność do mikropęknięć. Po wysuszeniu drewno poddawane jest ocenie wytrzymałości oraz sortowaniu wizualnemu i maszynowemu. Podczas tego procesu niedoskonałości i inne wady drewna są oznaczane i wycinane. Powstałe przekroje różniące się długością są następnie łączone za pomocą złączy klinowych. Na końcu procesu elementy drewniane są strugane i fazowane.

Zastosowanie drewna KVH

Drewno KVH może mieć wiele zastosowań w budownictwie i przemyśle. Najczęściej używane jest do konstrukcji ścian, np. w budownictwie szkieletowym do budowy gotowych domów drewnianych, do konstrukcji stropów, a suche i strugane drewno używane jest do konstrukcji więźby dachowej. Dobrze sprawdza się na elementy budowli, przy których można lub należy zrezygnować z chemicznego zabezpieczenia drewna. Drewno konstrukcyjne KVH często używane jest również, jako belki do suchej zabudowy, legary pod deski podłogowe i tarasowe, dekoracyjne widoczne belki stropowe czy belki do prac konstrukcyjnych, takich jak domki ogrodowe, altanki, zadaszenia, garaże, antresole, pergole, regały, półki. Jest to idealny produkt dla majsterkowiczów.