Chmura dla firm. Czym się kierować przy wyborze?

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców w Polsce decyduje się na korzystanie z chmury obliczeniowej. Jest to szalenie elastyczna opcja, pozwalająca dostosować usługi do swoich aktualnych potrzeb. Chmury dostępne są w różnych modelach, dlatego osobom nieobeznanym w tematyce niekiedy ciężko jest się zdecydować, który z modeli jest odpowiedni dla ich biznesu.

Od czego zacząć?
Na początku warto zastanowić się, do czego tak właściwie będzie nam służyć chmura. Z jakich aplikacji będziemy chcieli korzystać? Czy dostęp do niej mają mieć wyłącznie ściśle określeni użytkownicy, czy może ma być ona upubliczniona? Jaki system operacyjny jest przez nas stosowany oraz jak duża pamięć RAM jest nam potrzebna? Pomocna może okazać się strona Bluer.pl, na której możemy skorzystać z wygodnego konfiguratora usług.

Jaki model wybrać?
W wyborze konkretnego modelu chmury oraz dostosowaniu oprogramowania do środowiska pomocne mogą się okazać wymagania końcowego użytkownika, a dokładnie rodzaj usług, jakie są mu potrzebne. Określają dany model chmury, trzeba wziąć pod uwagę okoliczności specyficzne dla naszej firmy, np. wymogi bezpieczeństwa, skalowanie, rodzaje aplikacji. Przykładowo, model SaaS polecany jest przedsiębiorstwom będących w fazie rozwoju, natomiast IaaS zadedykowany jest dla bardziej wymagającego użytkownika.

Cloud computing
Przedsiębiorcy, który nie jest biegły w terminologii IT, pojęcie chmury obliczeniowej może wydawać się dość abstrakcyjne. Według ogólnej systematyki, chmury dzielmy na trzy rodzaje. Pierwsze to chmury publiczne, w ich przypadku zasoby serwera dostawcy są współdzielone z pozostałymi usługobiorcami. Drugi rodzaj to chmury prywatne, budowane ściśle na potrzeby konkretnej firmy, zasoby współdzielone są wyłącznie z określonymi partnerami biznesowymi. Są dość kosztowne, jednak zapewniają największe bezpieczeństwo. Istnieją również chmury hybrydowe, będące mieszanką dwóch pozostałych, są coraz chętniej wybierane, ze względu na dużą elastyczność oraz możliwość obniżenia kosztów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *