Do czego służą pomosty robocze?

Doka Polska

Pomosty robocze są używane do prowadzenia różnego rodzaju prac na wysokościach wszędzie tam, gdzie nie można zamontować rusztowań, ich użycie byłoby mało praktyczne lub nieopłacalne. Pomosty robocze często nazywane są także podestami, a te stanowią jedynie część pomostów. Systemowe pomosty robocze najlepszych producentów, które możemy znaleźć na rynku, to rozwiązania uniwersalne, które jednak mogą być zaprojektowane dla klienta indywidualnie, w zależności od prowadzonych prac i związanych z tym potrzeb.

Jak wygląda system pomostów roboczych?

Systemy pomostów roboczych różnych producentów nie są identyczne, dlatego warto przyjrzeć się jednemu wybranemu – w naszym przypadku będzie to system firmy Doka Polska, Pomost składany K (całkowicie zmontowany pomost rusztowaniowy do budownictwa monolitycznego). Pomosty są przeznaczone do użytku jako pomosty robocze i pomosty ochronne zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami. Charakteryzuje je wysoka nośność (6 klasa obciążenia) i wysoka żywotność dzięki lazurowym podestom, ocynkowanej konstrukcji stalowej i mocnemu wykonaniu. System składa się z dwóch prostych pomostów i jednego pomostu narożnika zewnętrznego. Do wyboru mamy dwa warianty zawieszenia pomostów oraz szereg akcesoriów, które pomagają w dopasowaniu systemu do potrzeb konkretnej budowy. Poręcze pomostów mogą być przedłużane – zakładając na nie siatkę, możemy stworzyć ochronne pomosty dachowe. Dużym plusem systemu pomostów roboczych jest możliwość składowania ich na wysokich stosach i stabilny transport.

Jak stosowane są pomosty robocze?

Możliwość zastosowania pomostów roboczych jest zależna od ich klasy obciążenia. Klasa obciążenia 4, 5 i 6 pozwala na wykonywanie różnego rodzaju prac (jak czyszczenie elewacji, tynkowanie, spoinowanie, prace murarskie, tynkarskie, ciężkie prace montażowe itd.), przy czym materiały budowlane i elementy konstrukcyjne mogą być odstawiane za pomocą dźwigów i składowane na powierzchni podestów (na co nie zezwalają niższe klasy obciążenia). Warunkiem jest pozostawienie szerokości przejścia 0,20 m, gdy decydujemy się na składowanie materiałów i elementów konstrukcyjnych na pomoście roboczym. Im wyższa klasa obciążenia, tym wyższe dopuszczalne obciążenie ruchome. Przyjmujemy, że rzeczywiste obciążenie składa się z ciężaru materiału składowanego na pomoście i osób, które na nim przebywają, zakładając, że ciężar jednej osoby to 100 kg.

Na koniec warto wspomnieć, że dzięki programowi Tipos-Doka, mamy możliwość przygotowania projektu pomostów roboczych wraz z wyrównywaniem długości, wykorzystaniem odpowiednich rozwiązań narożnikowych, czy odgrodzeń, co zdecydowanie ułatwia prace.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *