Części do samochodów – lepsze tanie zamienniki czy oryginały?

Sabat

Mówi się często, że współczesne samochody nie są już tak solidne jak kiedyś i zaledwie kilkuletnie auto nadaje się, żeby je sprzedać i kupić kolejne. Niezależnie od przyczyn tego stanu rzeczy nie da się ukryć, że każdy samochód posiada liczne części, które w toku eksploatacji ulegają zużyciu. Zużyte elementy należy wymienić. Na jakie rozwiązanie postawić – na oryginalne części zamienne, czy tak zwane zamienniki?

Różne klasy zamienników

Na ogół zamiennikami nazywa się wszystkie części samochodowe, które nie są oryginalnymi komponentami – nie są sprzedawane pod logo marek samochodów, nie może dostać ich w autoryzowanych serwisach samochodowych. Jednak rynek zamienników jest dużo bardziej rozbudowany niż ta prosta definicja. Wyróżnia się kilka rodzajów zamienników

  • OEM (Original Equipment Manufacturer) – to części produkowane przez te same zakłady, które dostarczają części do fabrycznego montażu samochodów. Warto wiedzieć, że marki nie posiadają własnych zakładów produkcyjnych, wykonywanie części zlecają podwykonawcom. Części OEM to zamienniki produkowane przez takie firmy zgodnie z tą samą specyfikacją techniczną, co oryginalne części sprzedawane w autoryzowanych serwisach – nie różnią się one od nich ani materiałem, ani parametrami, ani technologią produkcji. Posiadają nawet te same certyfikaty jakości. Różnicę stanowi niższa cena i większa dostępność części OEM, niż oryginałów
  • OEQ (Original Equipment Quality) – są to części również produkowane przed podwykonawców wytwarzających części do fabrycznego montażu, jednak innego rodzaju. Pod względem jakości są zbliżone do oryginałów.
  • Aftermarket – to nic innego, jak podróbki, zwykle produkowane w Chinach. Są dużo tańsze niż wszystkie inne części na rynku, jednocześnie jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Nie posiadają żadnych certyfikatów, dlatego używanie ich stanowi spore ryzyko.

Kiedy warto wybrać oryginalne części?

Wielu mniej doświadczonych kierowców może zastanawiać się, czy stosowanie oryginalnych części w ogóle może się opłacać, skoro na rynku dostępne są tańsze zamienniki o praktycznej tej samej jakości. Są jednak sytuacje, kiedy kupno oryginałów może się opłacić. Dzieje się tak, jeśli nasze auto objęte jest jeszcze gwarancją.

– „Należy pamiętać, że różne podzespoły aut objęte są różnymi okresami gwarancji – mówi przedstawiciel firmy SabatJeśli awarii ulegnie podzespół, który nie jest już objęty gwarancją i naprawimy go przy użyciu zamienników, ryzykujemy tym sposobem utratę gwarancji na pozostałe podzespoły. Producent samochodu może w takiej sytuacji uznać, że przyczyną przyszłych awarii jest nieoryginalna część, którą zamontowaliśmy w naszym pojeździe i w związku z tym odpowiedzialność za usterkę stoi po naszej stronie. Oryginalne części zamienne są zatem dedykowane przede wszystkim posiadaczom aut nowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *