Czym jest echo serca?

Badanie popularnie nazywane echo serca to badanie mięśnia sercowego za pomocą aparatu ultrasonograficznego. Wykonuje się je w diagnostyce i procesie leczenia wielu schorzeń kardiologicznych.

Na czym polega badanie echo serca?

Echokardiografia polega na wykorzystaniu efektu Dopplera do badania budowy i pracy serca. Przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które odbijają się od struktur serca, tworzy się obraz serca, na podstawie którego można ocenić budowę mięśnia sercowego. Badanie wykonywane jest za pomocą aparatu ultrasonograficznego, którego głowica emituje fale ultradźwiękowe. Echo serca pozwala na ocenę budowy serca, a w szczególności parametrów takich jak: objętość i grubość ścian, a także ich kurczliwość. Szczegółowej diagnozie poddawane są: wielkość i praca komór serca, budowa oraz prawidłowość działania zastawek, a także wykrywanie występowania płynów, między innymi krwi, w worku osierdziowym. Echokardiografia to także metoda wykorzystywana w diagnozowaniu zmian nowotworowych, a także w celu zbadania przepływu krwi przez serce i jego zastawki.

Echo serca może być poprawnie wykonane przy użyciu nowoczesnego sprzętu, który posiada odpowiednią akredytację. W Warszawie można wykonać je w Specjalistycznym Centrum Usług Medycznych ADAD, w którym doświadczeni lekarze korzystają z dobrej jakości sprzętu diagnostycznego.

Wskazania do wykonania echokardiografii

Echo serca jest najczęściej zalecane przez lekarza kardiologa po stwierdzeniu występowania objawów, które mogą sugerować występowanie chorób serca. Wykonanie badania jest wskazane w przypadku powtarzających się szmerów w sercu, zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Zaleca się je u osób, które uskarżają się na bóle w klatce piersiowej, cierpią na nadciśnienie tętnicze lub z powodu częstych omdleń, które mogą wskazywać na zaburzenia pracy serca. Echo serca jest często wykonywane w ramach oceny efektów przebytych operacji serca, takich jak przeszczepy serca lub wszczepienie zastawek, a także w celu weryfikacji niejasnego wyniku badania EKG. Echokardiografia jest dobrze znana pacjentom po przebytych zawałach, nowotworach występujących w mięśniu sercowym oraz przygotowującym się do przebycia zabiegu kardiochirurgicznego. Do najczęstszych wskazań do jej wykonania należą także: zaburzenia rytmu serca, choroby wsierdzia i osierdzia, wrodzone oraz nabyte wady serca, a także niewydolność krążenia. Warto pamiętać, że wszystkie wyniki badania powinny być archiwizowane, ponieważ mogą być przydatne na dalszych etapach leczenia.

Jak przebiega badanie?

Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym, które może być wykonane nawet u niemowląt i u osób o słabym stanie zdrowia. Nie wymaga ze strony pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Podczas badania pacjent leży z odsłoniętą klatką piersiową, a lekarz pokrywa specjalnym żelem skórę w okolicy serca, a następnie przesuwa po niej głowicę ultrasonografu pod różnymi kątami. Badanie jest bezbolesne, a jedyny dyskomfort, jakiego może doświadczyć pacjent, może być związany z niską temperaturą zimnego żelu stosowanego do badania. Po wykonaniu badania pacjent może się ubrać, a lekarz przystępuje do wykonaniu opisu wyniku badania na potrzeby dalszego procesu leczenia.

Echo serca to badanie, które można wykonać w wielu gabinetach i przychodniach zdrowia w Warszawie. Warto wybrać Specjalistyczne Centrum Medyczne ADAD, dysponującym wykwalifikowaną kadrą medyczną oraz profesjonalnym sprzętem ultrasonograficznym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *