Czym jest interseksualizm?

interseksualizm

Interseksualizm jest inaczej nazywany jako hermafrodytyzm lub obojnactwo. Oznacza on występowanie u jednej osoby zarówno cech narządów płciowych żeńskich, jak i męskich. Takich ludzi na świecie występuje znikomy procent. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu zaburzeniu rozwojowemu. Poniżej dowiecie się jakie są jego przyczyny oraz jak postępuje się po jego odkryciu.

Interseksualizm oznacza się jako zaburzenie płciowe. W jednym ciele osoby występują zarówno narządy żeńskie, jak i męskie. Cechy płciowe rozróżnia się na trzy segmenty. Pierwszym jest pierwszorzędowe cechy płciowe, do których zalicza się jajniki czy jądra. Do drugorzędowych cech zalicza się zewnętrzne organy płciowe, czyli penis lub pochwa. Natomiast trzeciorzędowymi cechami płciowymi jest wygląd zewnętrzny, który jest charakterystyczny dla danej płci, są to np. powiększone pierwsi, zarost, muskuły itd. Interseksualizm rozwija się już w życiu płodowym. Dlatego przychodzi się z nim już na świat. Interseksualizm może mieć postać prawdziwą oraz rzekomą.

Jak rozpoznać interseksualizm?

Dysfunkcja ta dotyczy znikomej liczby urodzonych dzieci. Przejawia się ona występowaniem narządów płciowych męskich oraz żeńskich u jednego człowieka. W takim przypadku jedna osoba posiada zarówno jądro, jak i jajnik lub jeden z tych narządów, ale zmutowany. Natomiast interseksualizm rzekomy zdarza się o wiele częściej.

Interseksualizm rzekomy dzielimy na interseksualizm rzekomy męski oraz rzekomy żeński. W takim przypadku mamy do czynienia z pewną sprzecznością, gdzie płeć zdefiniowana przez chromosomy podczas życia płodowego nie jest tożsama z wyglądem fizycznej tej osoby. Interseksualizm rzekomy żeński może oznaczać, że kobieta posiada walory męskich organów płciowych. W takiej sytuacji wargi sromowe kobiety mogą być częściowo zrośnięte, a łechtaczka może przypominać małe prącie. Interseksualizm męski natomiast polega na pojawieniu się narządów płciowych występujących u kobiet u mężczyzny.

Przyczyny

Najczęstszymi przyczynami interseksualizmu są nieprawidłowo funkcjonujące hormony lub mutacje genetyczne. O płci dziecka decydują chromosomy. Jeżeli już na etapie rozwoju płciowego płodu dojdzie do anomalii genetycznej, komórka może nie otrzymać informacji na temat płci dziecka. Rozwija się więc ona w obu kierunkach. Zaburzenia hormonalne mogą powodować także nieprawidłowości w budowie narządów płciowych dziecka i wywołać obojnactwo. Sprawdź również takie gumowe lale.

Postępowanie w przypadku odkrycia interseksualizmu

Niektórzy twierdzą, że w przypadku odkrycia tej dysfunkcji należy jak najszybciej podjąć leczenia, czyli operacji chirurgicznej. Koryguje ona narządy płciowe w kierunku jednej płci. Konieczna będzie również terapia hormonalna. Zaraz po urodzeniu podejmowana jest decyzja, jaką płeć zostawimy dziecku i zgodnie z tym lekarz będzie operował.

Wiele osób jednak uważa, że należy odroczyć postępowanie leczenia i poczekać do czasu, kiedy interseksualista będzie mógł sam stwierdzić, w którym kierunku płci chce podążyć. Taka metoda jest oczywiście możliwa, jeżeli cechy obojnacze nie zagrażają jego życiu oraz zdrowiu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *