Na czym polega wymiana filtra kabinowego?

wymiana filtra kabinowego

Filtr kabinowy jest ważny nie tylko dla komfortu osób korzystających z auta, ale też dla sprawności wozu. Niestety, wiele osób zaniedbuje terminową wymianę filtra przeciwpyłowego. Tymczasem jest to prosta czynność, którą można wykonać w każdym serwisie samochodowym! Jak działa filtr kabinowy, jakie ma funkcje i na czym polega jego wymiana? Dowiedz się, żeby odpowiednio zadbać o siebie i auto!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o filtrze kabinowym

Filtr kabinowy, nazywany też przeciwpyłowym, to element oczyszczający powietrze wlatujące do kabiny w samochodzie. Wysokiej jakości filtr jest w stanie usunąć blisko 100% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu: pyłów, drobnoustrojów i cząstek stałych, np. drobin piasku.

Jak to możliwe, że filtr kabinowy jest tak skuteczny? To pytanie zadaliśmy ekspertowi z firmy Auto Gaz Śląsk:

„Filtr kabinowy składa się z trzech lub czterech warstw wykonanych z różnych materiałów zawierających włókna. Ich zagęszczenie jest ogromne, co przekłada się na bardzo dużą powierzchnię filtrowania. Każda z warstw wychwytuje inne zanieczyszczenia. Najgęstsze włókna zatrzymują najmniejsze drobiny. Co więcej, jeśli filtr ma warstwę węglową, jest w stanie zatrzymywać nie tylko zanieczyszczenia, ale też przykre zapachy”.

Filtr kabinowy chroni więc podróżnych przed przedostawaniem się do kabiny kurzu, pyłków, ale też drobnoustrojów chorobotwórczych, zarodników grzybów i alergenów. Zużyty filtr kabinowy może powodować zagrzybienie parownika klimatyzacji albo uszkodzić sterownik nawiewu przez jego przegrzanie.

Wymiana filtra kabinowego – jak i kiedy?

Łatwo zapomnieć o istnieniu filtra kabinowego, a tymczasem powinien on być regularnie wymieniany! Jak często? Tu jest kilka możliwości. Najwygodniej jest połączyć wymianę filtra przeciwpyłowego z wymianą oleju. Producenci wskazują, że wymiana powinna być przeprowadzona co 15 000 do 20 000 przejechanych kilometrów.

Praktycznym rozwiązaniem jest wymiana filtra kabinowego wczesną wiosną, kiedy jest on silnie wyeksploatowany po wilgotnych miesiącach jesiennych i zimowych, a zbliża się czas wzmożonego pylenia kwitnących roślin.

W zależności od konstrukcji auta wymiana filtra kabinowego może być dziecinnie prosta albo czasochłonna i trudna. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie, albo nie chcesz sobie tym zaprzątać głowy, profesjonalną wymianę filtra kabinowego możesz przeprowadzić w niemal każdym warsztacie. Warto wybrać taki, w którym uzyskamy rzetelną informację dotyczącą doboru filtra do naszego samochodu i tego, jak z niego korzystamy. Godnym polecenia serwisem jest wspomniany Auto Gaz Śląsk.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *