Czym zajmuje się dermatologia estetyczna?

Dermatologia estetyczna jest działem dermatologii zajmującym się utrzymywaniem oraz poprawą odpowiedniego wyglądu skóry u osób w pełni zdrowych. Główny nacisk kładziony jest w tym przypadku na działania profilaktyczne dotyczące starzenia się skóry i jej ochrony, regularne stosowanie zabiegów odmładzających i rewitalizujących oraz odpowiednie odżywianie skóry.

Do dermatologa zgłaszać należy się regularnie nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka żadne zmiany skórne nie występują. Jest to jednak tylko pozorne, gdyż często nie da się ich zobaczyć gołym okiem. Niekiedy są one spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, złą dietą, zanieczyszczeniem powietrza czy niehigienicznym trybem życia. Wczesne wykrycie zmian prowadzi do szybszego zahamowania postępujących zmian skórnych i utrzymania młodo wyglądającej i zdrowej skóry.

Dermatologia estetyczna

Dermatolog estetyczny jest w stanie wskazać czynniki ryzyka zmian skórnych i na ich podstawie dobrać pacjentowi odpowiednią linię kosmetyków pielęgnacyjnych i ochronnych. Poleca on niektóre zabiegi skórne np. te pomagające w rewitalizacji czy odmłodzeniu skóry. Zalicza się do nich dermabrazje, peelingi mechaniczne, roll city medyczne, terapie laserowe (tzw. lxseroterapia) czy zabiegi wygładzające zmarszczki. Coraz popularniejsze są zwłaszcza te ostatnie. Każdy rodzaj zabiegu ma oczywiście swoje wskazania do stosowania.

Peelingi mechaniczne najlepiej sprawdzają się w przypadku skóry, która utraciła swój pierwotny blask i elastyczność, a także wymaga dogłębnej odbudowy. Terapia laserowa z kolei zalecana jest osobom z fotouszkodzeniami, nadmiernym owłosieniem, zmianami naczynkowymi czy piegami na twarzy. Są skuteczne w przypadku usuwania zmian trądzikowych i pooparzeniowych. Dermatologia estetyczna zajmuje się także procesami starzenia się skóry zapobiegając im nadmiernemu rozwijaniu się. Poza tym zabiegi wykorzystywane przed dermatologów estetycznych skutecznie odmładzają skórę, pomagają pozbyć się nieestetycznych blizn czy zmian potrądzikowych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *