Dlaczego warto kastrować psy?

sterylizacja psów

Wielu ludzi postrzega kastrację psów jako zabieg jako sprzeczny z naturą. Zapominamy, że styl życia, jaki narzucamy psom i innym zwierzętom nam towarzyszącym w zasadzie z naturą ma niewiele wspólnego. Zabieg kastracji sprzyja zdrowiu psa i skutecznie zapobiega rozmnażaniu się psów poza zarejestrowaną hodowlą Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg i jak wygląda?

Kastracja i sterylizacja psów są jednymi z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych w gabinetach weterynaryjnych. Są rutynowe i bezpieczne pod warunkiem, że poprzedzają je szczegółowe badania kontrolne obejmujące m.in. morfologię krwi i stan serca.

W jakim wieku kastrować psy i sterylizować suki?

Wszelkie zabiegi chirurgiczne są bezpieczniejsze dla zwierząt w młodym wieku, ponieważ organizm szybciej się wtedy regeneruje. W przypadku psów należy pamiętać, że zabieg kastracji powinien być przeprowadzony na tyle późno, by nie zaburzył rozwoju zwierzęcia. Dla psów odpowiednim wiekiem jest 7 do 12 miesiąca życia, ale przeprowadzony później np. gdy pies ma 2 lata również przyniesie wymierne korzyści zdrowotne. Suki mogą być sterylizowane wcześniej, tzn. już od 3 miesiąca życia. Przy czym najkorzystniej jest, gdy zostanie przeprowadzony przed pierwszym cyklem rozpłodowym, czyli cieczką.

Czym jest kastracja i sterylizacja i jak wygląda?

Podczas zabiegu kastracji usuwa się jądra u psa, natomiast sterylizacja u suki polega na usunięciu jajników i macicy. Oba zabiegi są przeprowadzane w narkozie, trwają około godziny. Po zabiegu zwierzę może pozostać do czasu wybudzenia w gabinecie weterynaryjnym, ale może też od razu być zabrane do domu. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleconych przez lekarza weterynarii wizyt kontrolnych i zgłaszać wszelkie niepokojące zmiany.

Co zmienia kastracja psa?

Wielu opiekunów uważa kastrację psa za swoisty lek na nadmierną agresję zwierzaka. Może nim być, jeżeli agresja wynika z nadmiaru testosteronu, ale częściej przyczyną są złe wzorce behawioralne, a tych zabieg chirurgiczny nie usunie. Dlatego ważne jest, by kastrację przeprowadzić na tyle wcześnie, by agresywne zachowania psa nie weszły mu w nawyk – mówi specjalista z Przychodni Weterynaryjnej AS w Pile.

Bezpodstawna jest także obawa o przyszłą otyłość zwierzęcia, ponieważ kluczowym czynnikiem powodującym otyłość jest przekarmianie i brak odpowiedniej dawki ruchu. Zatem, co daje kastracja czy sterylizacja?

Korzyści sterylizacji dla suki:

  • zapobieganie ciążom i możliwym komplikacjom okołoporodowym,
  • zapobieganie ciążom urojonym,
  • zapobieganie chorobom typu ropomacicze czy nowotwór sutka,

Dodatkową korzyścią dla właściciela jest uniknięcie konieczności szukania właścicieli dla szczeniąt czy uciążliwego pilnowania suki podczas spacerów w czasie cieczki lub wręcz ograniczania jej spacerów z tego powodu.

Zalety kastracji dla psa:

  • zapobieganie niechcianemu potomstwu,
  • zapobieganie chorobom takim jak przepuklina czy nowotwór prostaty,
  • zmniejszenie agresji, jeśli zabieg przeprowadzi się w odpowiednio młodym wieku.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *