Dom – schody i… takie tam

Jeszcze stosunkowo niedawno pewnych elementów wystroju domu nie traktowano jako istotnych pod względem estetycznym. Ważne by były praktyczne. Do takich należały schody. W tak zwanych słupkach stopnie bardzo często były wykonane z lastryko lub pokryte PCV. Podobnie było z barierkami – podłużną wierzchnią listwę na metalowej konstrukcji również zaciągano paskiem z PCV.

Potem zaczęto schody urozmaicać, stosując coraz częściej drewniane pionowe elementy nierzadko przy jednoczesnym nadużywaniu toczonek, czyli kiczowatych tralek. Po pewnym czasie do łask wróciła ciesielka i produkcja ciesielskich schodów. Pojawiły się nowe sposoby pokrywania powierzchni, choć nadal są popularne stopnie wykonane z twardego drewna.

Najnowsze propozycje

Na szczęście w projektowaniu i instalowaniu schodów górę biorą profesjonalne pomysły, nierzadko polegające na łączeniu różnych materiałów jeśli idzie o stopnie schodów. Ciekawie wygląda na przykład połączenie białych (na przykład wykonanych z betonu) elementów prostopadłych z grubymi drewnianymi elementami poziomymi.

Dobrze się prezentuje także barierka z pionowymi elementami niklowanymi, zestawiona ze stopniami całkowicie drewnianymi. Bardzo nowocześnie wygląda jako bariera płyta z grubego szkła lub pleksi, również zestawiona z drewnianymi stopniami.

Można też (też jeśli idzie o barierę) śmiało zastosować zderzenia konstruktywistycznych, prostych elementów drewnianych, otaczających ciemniejszą ażurową płaszczyznę (na przykład metalową) przypominającą gałęzie giętkich drzew.

Oczywiście mamy również wybór pomiędzy schodami prostymi, asymetrycznymi, czy też spiralnymi. To tylko bardzo nieliczne przykłady.

Od powierzchni schodów wiele zależy

Każdy wie, że tu nie tylko estetyka jest ważna, lecz także bezpieczeństwo. Nieprzypadkowo w starych domach spotykamy jeszcze pręty umieszczone przy załamaniach stopni, które przytrzymywały rozłożony chodnik. Obecnie na schodach wykonanych z drewna lub gładkiego sztucznego kamienia stosuje się przy krawędziach specjalne ograniczniki, najczęściej metalowe.

Bezpieczeństwo (i jest to już norma) zwiększają lampki umieszczone przy schodach, pozwalające swobodnie poruszać się po nich przy zgaszonym ogólnym świetle. Jeśli ktoś decyduje się na sztuczny kamień to bez problemu można zamówić u producenta stopnie odpowiednio sprofilowane na krawędziach.

Co ciekawe funkcjonalność schodów może zależeć nie tylko od wspomnianych ograniczników czy odpowiedniego sprofilowania, lecz także od tego, czy ich liczba jest… parzysta lub nie. Lepiej odbierane przez użytkownika są schody z tak zwanym zabiegiem. Mogą być na przykład schody jednobiegowe i dwubiegowe. Zatem projektowanie oraz instalowanie schodów to nie tylko estetyka ale również… psychologia.

Czytaj więcej na hobbydom.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *