Ekstrakcja zęba – czy to boli?

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie, to zabieg wykonywany w ostateczności. Dowiedz się, czy jest bolesny, jak się do niego przygotować i kiedy jego wykonanie może okazać się niezbędne.

Usuwanie zęba – kiedy jest konieczne?

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu całość zęba z zębodołu. Wskazaniem do tego typu zabiegu są stany chorobowe, które nie nadają się do wyleczenia. Usunięcie zęba jest zawsze ostatecznością. Specjaliści decydują się na ten krok tylko wówczas, gdy ząb jest już niemożliwy do wyleczenia przy pomocy innych metod, np. leczenia kanałowego. Najczęstszą przyczyną jest głęboka próchnica, która doprowadziła do stanu zapalnego, choroby przyzębia i dziąseł. Zdarza się, że ekstrakcja zęba jest wykonywana, by umożliwić przeprowadzenie leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda ekstrakcja zęba?

Zabieg usuwania zęba wykonywany jest przez stomatologa lub chirurga stomatologicznego w znieczuleniu miejscowym. Jest on możliwy do wykonania w większości gabinetów stomatologicznych. Jednym z nich jest AllSmiles Dental w Lublińcu. Ekstrakcja rozpoczyna się od podania odpowiedniej dawki znieczulenia, a następnie delikatnego oddzielenia zęba od kości szczęki i więzadeł. Następnie lekarz za pomocą kleszczy usuwa ząb w całości. W niektórych przypadkach ząb może być usuwany w kawałkach. Po usunięciu wszystkich części zęba z zębodołu, stomatolog oczyszcza ranę z resztek zmian zapalnych, a czasami zakłada szwy.

Usuwanie zęba – czy boli?

Ekstrakcja zęba wykonywana jest w znieczuleniu. Oznacza to, że powinien być bezbolesny. Nie należy on jednak do przyjemnych. Podczas usuwania zęba można odczuwać nieprzyjemne uczucie rozpierania, a także nieprzyjemny dźwięk.

Ból pojawić się może w przypadku, gdy stan zęba jest bardzo poważny, a stan zapalny tak rozległy, że znieczulenie nie jest w stanie objąć całego wrażliwego i bolesnego obszaru. Bardzo często ból pojawia się po ustąpieniu znieczulenia. Jest to jednak sytuacja normalna i nie należy się nią niepokoić. Z bólem tego typu bez problemu poradzą sobie leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, gdyż nie jest on bardzo nasilony. Statystycznie trwa około 3 dni. W niektórych przypadkach towarzyszy mu także opuchlizna.

Powikłania po usunięciu zęba

Powrót do pełnej sprawności po usunięcia zęba może trwać kilka dni. Po zabiegu bardzo ważne jest, aby stosować się do wszelkich zaleceń lekarza. Wszystko po to, by nie doprowadzić do bolesnych powikłań, takich jak suchy zębodół, przedłużające się krwawienie czy też ropne zapalenie zębodołu. W przypadku pojawienia się gorączki bądź ogólnego pogorszenia się stanu zdrowia, należy zgłosić się do lekarza, który podejmie odpowiednie kroki, by wyeliminować powikłania.

Zalecenia po ekstrakcji zębów

Podstawową zasadą po usunięciu zęba jest powstrzymanie się od spożywania posiłków i płynów przez około 2 godziny. Po upływie tego czasu, należy wybierać dania, które posiadają delikatną i miękką konsystencję, a także optymalną temperaturę. Niezwykle istotna jest także właściwa higiena jamy ustnej. Podczas szczotkowania zębów należy zwrócić szczególną uwagę na ranę po usunięciu zęba i starać się jej nie narażać na zbyt gwałtowne pocieranie. Ponadto warto zrezygnować z płukania jamy ustnej przez minimum 3 dni po zabiegu. Niewskazane jest także palenie papierosów przez przynajmniej 24 godziny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *