Grypa – zakaźny problem

Grypa należy do chorób zakaźnych wywoływanych przez wirusy, które przenoszą się drogą kropelkową. Rozwija się nagle, przebiega z gorączką, bólami mięśni, stawów, osłabieniem, kaszlem i katarem. Najwięcej pacjentów chorych na grypę zgłasza się do lekarza jesienią, zimą i wiosną.

Gdy zaatakuje wirus grypy

Istnieją trzy typy wirusa grypy: A, B i C. Wirus typu A to częsty „winowajca” sezonowych epidemii. Typ A charakteryzuje się skłonnością do szybkich zmian, dlatego szczepionki na grypę każdego roku mają nieco inny skład. Wirusy B i C wywołują łagodniejsze infekcje, typ C zaś atakuje głównie dzieci.

Grypa zwykle zaczyna się nagle. Czujesz, że temperatura ciała szybko rośnie, pojawiają się dreszcze, bóle głowy, kości i mięśni, suchy kaszel, katar. Maluchom dokuczają również nudności, wymioty i umiarkowana biegunka. Zdarza się, że choroba nie daje żadnych dolegliwości lub przebiega łagodnie. Mimo to powinnaś skonsultować się z lekarzem, ponieważ grypa, której nie podda się leczeniu, może wywołać powikłania.
Objawy grypy najczęściej ustępują po kilku dniach, ale na zmęczenie i osłabienie możesz skarżyć się znacznie dłużej – nawet przez kilka tygodni.

Sięgnij po skuteczne leki

Kiedy zachorujesz na grypę, nie próbuj jej „przechodzić”. Zostań w domu, jak najwięcej odpoczywaj i ogranicz kontakty z innymi do niezbędnego minimum. Postaraj się obniżyć gorączkę – przyjmuj zalecane dawki ibuprofenu i paracetamolu. W czasie grypy warto wspierać się lekami przeciwwirusowymi, skutecznymi zwłaszcza na początku choroby.

Na katar pomogą leki obkurczające naczynia śluzówki nosa, a na kaszel leki przeciwkaszlowe. Gdy gardło daje się we znaki, piecze i boli, sięgnij po skuteczny lek z benzydaminą. Możesz wybrać preparaty do płukania gardła, w aerozolu lub smaczne tabletki do ssania. Szybko przyniosą Ci ukojenie: benzydamina działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco.

Grypy nie leczy się antybiotykami. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy dochodzi do nadkażeń bakteryjnych.

Domowe sposoby na grypę i profilaktyka

Powinnaś dużo pić – letnie napary ziołowe to znakomity wybór. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu podczas wysokiej gorączki. Jeżeli chcesz złagodzić objawy ze strony układu oddechowego, nawilżaj błony śluzowe. Włącz nawilżacz, powieś mokre ręczniki na grzejnikach i często wietrz mieszkanie. Gardło możesz płukać naparami ziołowymi, np. z szałwii i rumianku.

Jeśli wysoka temperatura ciała staje się szczególnie dokuczliwa, połóż chłodne okłady na czoło i kark. W czasie grypy na ogół apetyt nie dopisuje – nie zmuszaj się do jedzenia. Stosuj lekkostrawną dietę, opartą na produktach płynnych i półpłynnych, które dodatkowo nie podrażnią gardła. Przyrządzaj sobie zupy warzywne, letnie kisiele, budynie i kaszki.

W przyszłości zapobiegaj groźnej chorobie zakaźnej. Pamiętaj o środkach ostrożności w okresie wzmożonych zachorowań. Unikaj dużych zbiorowisk ludzkich. W sposób szczególny troszcz się o higienę – jak najczęściej myj ręce ciepłą wodą z mydłem (najlepiej ze środkiem odkażającym). Gdy pielęgnujesz chorego, noś maseczkę dentystyczną lub chirurgiczną. Wspieraj odporność organizmu – zadbaj o zdrową dietę i systematyczną aktywność fizyczną. Zaszczep się. Szczepionki ochronne to podstawa profilaktyki grypy.

lek. med. Damian Korzybski
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Ja jestem zwolenniczką szczepień. Sama już od kilku lat korzystam z oferty certusa w pzń i nie mam problemu z grypą. Warto się zorientować, gdzie w swojej oklicy można sobie zrobić takie szczepienie. Popieram wszystkie domowe sposoby itd. ale bardziej jako wspomagacze, a nie jedyne metody walki z grypą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *