Jak zdrowo schudnąć?

Choć specjaliści oferują korzystanie z niezliczonej ilości diet, dla wielu osób odchudzanie nadal jest wyzwaniem trudnym do zrealizowania. Dlaczego? Dieta często kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami, monotonnym jadłospisem i katorżniczymi ćwiczeniami na siłowni. Odchudzanie wcale nie musi oznaczać spożywania na kolację kilku listków sałaty i kilkugodzinnego treningu na rowerze stacjonarnym. Jak zdrowo schudnąć?

Waga pod kontrolą

Przede wszystkim nie warto sięgać po wszystkie diety, które oferują 10 kilogramów mniej w ciągu miesiąca. Dlaczego? Zdrowe odchudzanie nie zaburza pracy organizmu. Redukcja masy ciała powinna opierać się o zbilansowany jadłospis (odpowiedni stosunek węglowodanów, białek i tłuszczów) oraz o aktywność fizyczną. Diety na zrzucenie 10 kilogramów w ciągu miesiąca to zwykle głodówki prowadzące do niedożywienia i wycieńczenia organizmu. Ciało nie otrzymuje odpowiedniej ilości witamin i minerałów, co sprawia, że jesteśmy stale zmęczeni, apatyczni, zaczynają nam wypadać włosy, stan skóry się pogarsza. Z czasem narządy zaczynają pracować wolniej, a skutkiem tego jest też wolniejsza przemiana materii i zwolnienie metabolizmu. Oznacza to, że po diecie można szybko doczekać się efektu jo-jo.

Zdrowe odchudzanie zakłada zmniejszanie wagi maksymalnie o 4 kilogramy miesięcznie. Początkowo waga może się szybciej zmniejszać, a to przez nagłą zmianę trybu życia. W pierwszej kolejności organizm pozbywa się również nadmiaru wody, a dopiero potem tłuszczu. Wagi Seca pozwolą kontrolować wagę tak, by odchudzanie było bezpieczne i nie przyniosło negatywnych efektów ubocznych. Jak się ważyć? Najlepiej raz w miesiącu. Ważenie codzienne nie daje rzeczywistego obrazu odchudzania – wystarczy, że jednego dnia w organizmie zgromadzi się więcej wody i waga wzrasta. Warto ustalić jeden dzień w miesiącu, w którym będzie się przeprowadzać ważenie. Kobiety nie powinny sprawdzać wagi na kilka dni przed spodziewaną miesiączką; zazwyczaj wtedy właśnie organizm zatrzymuje więcej wody i trudno jest określić rzeczywistą wagę. Przed ważeniem należy zdjąć ubranie – ciężkie spodnie czy bluzy potrafią dodać czasem kilka kilogramów! Jeśli koniecznie chcemy się ważyć w ubraniu, ubierzmy lekki dres i mierzenie przeprowadzajmy zawsze w tym samym zestawie. Dzięki temu będzie można porównywać kolejne badania z poprzednimi. Badanie powinno się odbywać na czczo, a więc najlepiej z rana. 1-2 dni przed ważeniem nie powinno się spożywać alkoholu, ponieważ może on sprzyjać zatrzymywaniu wody w organizmie. Ta sama sytuacja dotyczy spożywania potraw z dużą ilością soli.

Jaką wagę wybrać? Jeśli zależy nam na zrzuceniu kilkunastu kilogramów, nie mamy dużej otyłości lub nadwagi, warto wybrać wagę klasyczną, do 150 kilogramów. Dobrze sprawdzi się tu klasyczna waga SECA 807 z dużym wyświetlaczem LCD. Dla osób o wadze do 200 kilogramów poleca się wagę SECA 878, która dodatkowo jest wyposażona w antypoślizgowe, gumowe nóżki. Dzięki temu ważenie jest bardziej stabilne, a co za tym idzie, wynik jest wiarygodny.

Wskaźnik BMI

Przy odchudzaniu warto kontrolować wskaźnik BMI. BMI to współczynnik masy ciała, który opiera się o wagę i wzrost danej osoby. Wzór na BMI to masa ciała (w kilogramach) podzielona przez wzrost w m². BMI jest przydatne wtedy, gdy potrzebujemy ogólnej wiedzy na temat naszego ciała. Uzyskana w badaniu wartość jest informacją o tym, czy waga jest adekwatna dla wzrostu. Można to stwierdzić na podstawie wskazanych wartości, gdzie BMI poniżej 16,0 to wygłodzenie, 16,0-17,0 – wychudzenie, 17-,18,5 – niedowaga, 18,5-25,0 – waga prawidłowa, 25,0-30,0 – nadwaga, 30,0-35,0 – I stopień otyłości, 35,0- 40 – II stopień otyłości, powyżej 40,0 – III stopień otyłości.

Badanie BMI sprawdzi się u osób, którym zależy na zrzuceniu nadmiernych kilogramów lub wprost przeciwnie, na przybraniu dodatkowej masy. Badanie nie przyda się natomiast osobom, które trenują sport profesjonalnie. Dlaczego? Przykładowo – kulturyści mają bardzo dużą masę mięśniową, co sprawia, że mogą ważyć dużo, a przy tym nadal wyglądać zdrowo i nie mieć nadwagi. Jednocześnie wskaźnik BMI w ich przypadku może pokazać, że mają nadwagę, a nawet otyłość!

Badanie BMI najlepiej przeprowadzić na wadze. Waga SECA 799 ma nośność do 200 kilogramów, a dodatkowo posiada wbudowaną funkcję pomiaru BMI, dzięki czemu można na bieżąco śledzić postępy swojego odchudzania.

Ważenie połączone z mierzeniem

Choć wagi Seca są dokładne i odzwierciedlają naszą aktualną wagę, warto wiedzieć, że nie tylko ważenie jest istotne w przypadku odchudzania. Dużą rolę gra też mierzenie, ponieważ pozwala sprawdzić, jak dynamicznie zmieniają się kształty naszego ciała. Mierzenie powinno się przeprowadzać w kilku różnych miejscach, m.in. sprawdzamy ramiona, talię, biodra, brzuch, uda i łydki.

Zbyt wolne odchudzanie?

Jeśli twoja waga po kilku miesiącach odchudzania ani drgnie, może to oznaczać, że organizm po prostu przyzwyczaił się do konkretnego trybu życia. Wtedy trzeba po prostu urozmaicić trening i dietę. Ciało odczuwa monotonię ćwiczeń, co sprawia, że spalasz mniej kalorii niż dotychczas. Z jednej strony to dobra wiadomość – twoja kondycja jest lepsza – ale z drugiej wprowadzenie różnorodności zapobiegnie zastojowi wagi. Nawet jeśli spalasz teraz mniej, postaraj się nadal kontrolować wagę raz w miesiącu. Waga Seca 875 umożliwi sprawdzanie postępów na bieżąco w warunkach domowych. Nawet jeśli przez miesiąc czy dwa odchudzanie będzie mniej efektywne niż dotychczas, to po zmianie treningów i urozmaiceniu diety metabolizm może na nowo przyspieszyć.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *