Jakim jesteś inwestorem? Zbuduj swój portfel inwestycyjny

Chcesz chronić swój kapitał przed utratą wartości, ale nie wiesz nic o inwestycjach? Najwyższy czas zastanowić się, jakie są twoje cele, określić własny profil inwestora a następnie spróbować sił na rynku inwestycji. Dzieli się on na instrumenty o różnym stopniu skomplikowania. To nie tylko Forex i giełda papierów wartościowych, ale i inne instrumenty, takie jak fundusze inwestycyjne, fundusze z lokatą czy też lokaty terminowe.

Inwestowanie oszczędności nie zawsze musi mieć na celu pomnożenie wartości kapitału. Niekiedy nadrzędnym celem jest po prostu ochrona jego wartości. To właśnie dlatego przed przystąpieniem do jakiejkolwiek inwestycji – czy jest to zakup obligacji, założenie funduszu z lokatą czy założenie konta oszczędnościowego – należy zastanowić się, czy instrument, którego chcesz używać, spełnia twoje oczekiwania i charakteryzuje się akceptowalnym dla ciebie poziomem ryzyka.

Spore ryzyko, spora szansa na spektakularny sukces

Fundusze inwestycyjne opierające swój portfel na akcjach, fundusze mieszane czy gra na giełdzie papierów wartościowych to zdecydowanie działania zarezerwowane dla tych inwestorów, którzy są w stanie zaakceptować nawet kilkudziesięcioprocentowe spadki wartości inwestycji. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z inwestowaniem, najlepszym pomysłem będzie skomponowanie portfela inwestycyjnego, który tylko w niewielkim stopniu składa się z tego typu instrumentów wysokiego ryzyka. Gdy nabędziesz większego doświadczenia, będziesz mógł stopniowo powiększać udział ryzykownych instrumentów w swoim portfelu inwestycyjnym.

Instrumenty małego ryzyka – dla zachowawczych

Nie chcesz ryzykować utraty wartości twojego kapitału? Jeśli twoim jedynym celem jest jego ochrona, produktami odpowiednimi dla ciebie będą fundusze inwestycyjne małego ryzyka – na przykład inwestujące w papiery pieniężne. Takie fundusze charakteryzują się bardzo małym ryzykiem i wiążą się z szansą zysku na poziomie podobnym do lokat terminowych lub niektórych kont oszczędnościowych. Odrobinę wyższe ryzyko, ale i szansę na zysk na poziomie wyższym niż oferowany przez lokaty terminowe, oferują fundusze inwestycyjne inwestujące większość kapitału w papiery dłużne. Papiery te są mniej ryzykowne niż akcje, ale i bardziej ryzykowne niż papiery pieniężne. To produkt dla tych konsumentów, którzy są w stanie ponieść umiarkowane ryzyko.

Ryzyko umiarkowane – zbuduj własny model

Co zrobić w momencie, gdy z jednej strony chcesz pomnożyć swoje środki i nie wystarcza ci sama ochrona kapitału, a z drugiej strony nie jesteś w stanie zaakceptować ryzyka kilkudziesięcioprocentowego spadku wartości twoich oszczędności? Możesz samodzielnie skomponować portfel inwestycyjny, opierając go w akceptowalnych dla ciebie proporcjach o instrumenty o małym i dużym ryzyku. Przykładowo, zacznij od zainwestowania 70-80% kapitału w fundusze pieniężne, a pozostałe 20-30% ulokuj w bardziej ryzykownych funduszach. Dywersyfikacja portfela to jedna z metod ochrony inwestycji. Nawet, gdy jeden z funduszy straci na wartości, masz szansę, że kolejny nadrobi straty.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *