Jesienne nawozy do trawy

Zielony, równo przycięty trawnik jest marzeniem niejednego z nas. Często zapominamy, że na efekt idealnej murawy przed domem pracujemy przez cały rok, również jesienią. Kiedy za oknem robi się coraz chłodniej, to znak, że powinniśmy przygotować źdźbła trawy do zimowego odpoczynku. Jak to zrobić?

Jak przygotować trawnik do zimy?
Przygotowując trawnik do zimy warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim murawę powinniśmy kosić tak długo, jak tylko będzie to konieczne, choć już nie z tak dużą częstotliwością jak robiliśmy to latem. Najczęściej graniczną datą są pierwsze przymrozki. Istotne w pielęgnacji jest również nawożenie trawy. Ostatni taki zabieg powinien zostać wykonany najpóźniej w trzecim tygodniu września. Okres zimowy musi być bowiem dla trawy czasem spoczynku – nie ingerujmy w niego niepotrzebnymi stymulantami wzrostu i odżywienia.

Nawożenie trawnika jesienią
Nawożenie trawnika jest ważnym, lecz niestety pomijanym zabiegiem. Wykonujemy go po to, by wzmocnić system korzeniowy oraz wpłynąć na większe przewodzenie substancji odżywczych z liści do tych miejsc, z których wyrosną nowe, zdrowe pędy. Jesienne nawozy aplikuje się na przełomie sierpnia i września. Pamiętajmy, że jeśli zakładamy trawnik jesienią, to nie wymaga on nawożenia, gdyż młode źdźbła czerpnią składniki odżywcze głównie z nasion. W październiku skuteczny w zastosowaniu może okazać się także naturalny nawóz jakim jest kompost.

Czym nawozić trawnik jesienią?
Charakterystycznymi cechami jesiennego specyfiku takiego jak nawóz do trawy jest mała zawartość lub brak azotu, za to duża ilość potasu i fosforu. Główną rolą tego drugiego jest stymulowanie wzrostu roślin oraz przygotowanie ich na właściwe realizowanie procesów biologicznych podczas nadchodzącej zimy. Wybierając nawóz powinniśmy zatem kierować się opisami składu na opakowaniach oraz przeznaczeniem danej mieszkanki. Jeśli mamy wątpliwości co kupić, najlepiej skonsultować obawy ze sprzedawcą.

trawa2

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą
Powinniśmy kosić trawnik do czasu pierwszych przymrozków. Warto pamiętać, by źdźbła trawy przyciąć na wysokość nie mniejszą niż 2-3 cm. Dłuższa trawa może przyczynić się do rozwoju tzw. pleśni śniegowej. Zbyt obszerne źdźbła mogą zostać przygniecione przez śnieg, a tym samym pozbawione dopływu tlenu. Aby tego uniknąć, pamiętajmy, by po ostatnim koszeniu zagrabić murawę. Spowoduje to jej pobudzenie oraz usunięcie ewentualnych liści i niepotrzebnych pędów.

Zbieranie liści z trawnika jesienią
Grabienie liści z trawnika dla wielu z nas jest zadaniem żmudnym, jednak niezwykle korzystnym dla murawy. Poza względami estetycznymi, sprzątanie liści z trawy zmniejsza ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej. Zalegające igliwie czy martwe fragmenty innych roślin są bowiem siedliskiem rozwoju pasożytów. Aby usunąć niekorzystne elementy, warto sięgnąć po grabie do liści lub specjalistyczny odkurzacz.

Na koniec pamiętajmy, by wykonywać czynność nawożenia, kiedy trawa jest sucha. Gdy źdźbła trawy są mokre, nawóz przyklei się do liści, zamiast opaść na murawę. Podlejmy ją dopiero wtedy, kiedy wystarczająco posypiemy ją nawozem.

Zapisz

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *