Niebezpieczne infekcje intymne w czasie ciąży, porodu i połogu

Wiesz, że infekcje intymne rzutują na przebieg ciąży, porodu i połogu? Dlatego w tym czasie powinnaś szczególnie zatroszczyć się o profilaktykę i higienę intymną. Kiedy nieprzyjemne objawy zakażenia się pojawią, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Nieleczone infekcje dróg rodnych wiążą się z wieloma groźnymi powikłaniami, czasem wywołują też problemy z płodnością.

Niebezpieczne infekcje intymne w ciąży i połogu

Infekcje w ciąży mają tendencje do nawracania, sprzyja im m.in. rozpulchnienie i przekrwienie tkanek dróg rodnych. Przyszłym mamom zwykle doskwierają zakażenia grzybicze, nieraz pojawiają się też infekcje bakteryjne. Zdarza się, że choroby te zaburzają prawidłowy przebieg ciąży i niekorzystnie oddziałują na rozwój płodu, mogą wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Z ich przyczyny rodzą się dzieci o tzw. niskiej masie urodzeniowej, czasem dochodzi nawet do śmierci płodu w łonie matki. Zakażenia połogowe odpowiadają za liczne stany zapalne (m.in. macicy, dróg moczowych) i utrudniają gojenie ran poporodowych.

Częste infekcje intymne, zwłaszcza gdy długo się utrzymują, prowadzą do przewlekłego zapalenia przydatków, co pośrednio przyczynia się do problemów z płodnością.

Grzybicze zakażenia pochwy

Przyszłe mamy, których odporność jest osłabiona lub które przyjmowały antybiotyki, są bardziej narażone na rozwój grzybiczych infekcji intymnych, zwłaszcza kandydozy. Przemiany w obrębie układu immunologicznego i wahania hormonów prowadzą do zmian w środowisku pochwy, które sprzyjają namnażaniu grzybów. Nieraz infekcje grzybicze nie dają żadnych objawów, czasem jednak powijają się bóle, pieczenie pochwy, upławy.

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie niepokojące symptomy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Zwykle specjalista przepisuje globulki dopochwowe. Kiedy infekcja ma ostry przebieg, powinnaś unikać zbliżeń intymnych do czasu wyleczenia (terapia trwa od kilku dni do kilku tygodni).

Infekcje intymne na tle bakteryjnym

Infekcje pochwy na tle bakteryjnym często mają poważniejszy przebieg od zakażeń grzybiczych. Objawiają się upławami o przykrym zapachu, swędzeniem i pieczeniem pochwy. Sprzyjają im zmiany hormonalne i alergia. Zakażone panie powinny zachować wstrzemięźliwość płciową do czasu wyleczenia i poinformować partnera. On również musi poddać się terapii. Intymne infekcje bakteryjne może leczyć tylko specjalista. Nieleczone lub źle leczone zakażenia przybierają charakter przewlekły i wywołują niebezpieczne powikłania, jak poronienie, poród przed terminem, zapalenie śluzówki macicy. Pamiętaj, że istnieje też ryzyko zakażenia dziecka – dlatego nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty i ściśle wypełniaj jego zalecenia. Infekcje bakteryjne leczy się antybiotykami.

Rzęsistkowe zapalenie pochwy

Za rzęsistkowe zapalenie pochwy odpowiada tzw. rzęsistek pochwowy. Pierwotniak przenosi się drogą płciową, czasem jednak do zakażenia dochodzi przez używanie tych samych ręczników, gąbek. Połowa kobiet nie odczuwa żadnych objawów rzęsistkowicy, ale w niektórych przypadkach rzęsistek prowadzi do zapalenia szyjki macicy, pochwy i przedsionka pochwy. Może też wywoływać ból, uczucie pieczenia, obrzęk, zaczerwienienie okolic krocza i dyskomfort podczas oddawania moczu. Infekcja raczej nie rzutuje na przebieg ciąży, jednak w czasie porodu lub po nim istnieje ryzyko zakażenia dziecka. Dlatego należy przestrzegać rygorystycznych zasad higieny i stosować się do zaleceń lekarza (rzęsistkowicę leczy się antybiotykami).

Zakażenia opryszczkowe

Istnieją dwa typy zakażenia wirusem opryszczki. Typ 1 (HSV-1) obejmuje przede wszystkim skórę i błony śluzowe jamy ustnej, a HSV-2 jest typem genitalnym. Opryszczka narządów płciowych przenosi się nie tylko podczas kontaktów seksualnych, ale również przez korzystanie z przedmiotów osobistych zakażanego. Nieraz infekcje opryszczkowe wywierają negatywny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Noworodki są narażone na ciężkie zakażenia (w tym zapalenie mózgu). Czasem konieczne jest przeprowadzenie porodu drogą cięcia cesarskiego. W terapii stosuje się leki przeciwwirusowe (acyklowir). Po porodzie mamy z opryszczką mogą karmić piersią.

Jak dbać o siebie w ciąży i połogu?

W okresie ciąży, porodu i połogu powinnaś starać się za wszelką cenę zapobiegać infekcjom pochwy. Noś wygodną, bawełnianą bieliznę i stosuj preparaty z kwasem mlekowym. Nie przesiaduj w wannie (kąp się pod prysznicem), unikaj gąbek i myjek, zaopatrz się w płyn do higieny intymnej o kwaśnym pH. Przydadzą Ci się preparaty do sporządzania roztworu chlorowodorku benzydaminy – możesz przemywać nimi zewnętrzne narządy płciowe. Po leki z benzydaminą warto sięgać zwłaszcza po porodzie: przyspieszają gojenie ran, zmniejszają dolegliwości okresu połogu, mają właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe i miejscowo znieczulają. Benzydamina tylko w nieznacznym stopniu przenika do krwi, dlatego mogą stosować ją karmiące mamy.

Przestrzeganie zasad profilaktyki i (ewentualne) właściwe leczenie pod okiem specjalisty pozwolą Ci (bez większych zmartwień) cieszyć się najpiękniejszym okresem w życiu: czasem oczekiwania na maluszka i jego pierwszymi tygodniami na świecie.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik

Rekomendowane artykuły

3 komentarze

  1. Mnie niestety w ciąży męczyła grzybica pochwy, leczyłam się 3 miesiące – macmirorr500, nystatyną, maścią pimafucin oraz probiotykiem dopochwowym lactovaginal z żywymi bakteriami kwasu mlekowego. Starałam się również właściwie dbać o higienę miejsc intymnych, chodziłam w luźnych spodniach i sukienkach aby zapewnić dobrą „wentylacje”. Zrezygnowałam również z cukru na rzecz kiszonek i jogurtów.

  2. W ciąży na skutek zmian hormonalnych nie trudno o infekcje. Znajoma
    ginekolog poleciła mi provag żel, smarowałam się nim codziennie na noc, po
    umyciu. Żel chroni przed rozwojem patogenów i łagodzi. Poprawia również nawilżenie
    śluzówki, bardzo mi pomagał w okresie karmienia piersią, jak miałam problem z
    suchością sfer intymnych.

  3. Co powiecie o żelu mucovagin? Czytalam wiele dobrych opinii, ale stosowałam też wiele inych leków, które nie pomagaly przy infekcjach. Myślicie, że ten pomoze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *