Wszystko o winie Gewurztraminer

Gewurztraminer

Dla miłośników oraz pasjonatów wina, ale także dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rodzajem alkoholu, wino Gewurztraminer jest bardzo często czarujące i atrakcyjne. Zdarza się jednak, że jego walory docenia się dopiero po kilku degustacjach. Co warto wiedzieć o winie Gewurztraminer?

Czym charakteryzuje się wino Gewurztraminer?

Najlepsze restauracje na całym świecie wyróżniają się nie tylko daniami na najwyższym poziomie. Co wieczór przygotowują dla klientów swego rodzaju spektakl, którego bardzo ważnym aspektem jest karta bogata w najróżniejsze wina. Gewurztraminer jest trunkiem, którego zapach kojarzy się z najbardziej aromatycznymi szczepami płatków róży, gardenii i wiciokrzewu oraz owocami moreli, mango, brzoskwini i grejpfruta. Pojawia się tam również cynamon, goździki, imbir oraz liczi. Jak widać, bukiet zapachowy jest w tym przypadku niezwykle różnorodny. Wino ma charakterystyczny złoty kolor, wpadający w odcienie miedzi.

Jest ono specyficzne w swoim smaku. Ma zarówno wielu wielbicieli, jak i sporą grupę krytyków. Jedni uważają je za pełne smaku, czarujące oraz atrakcyjne, inni przechodzą obok niego dość obojętnie. Różnorodne uczucia powoduje niska kwasowość, która połączona jest z małą ilością cukru, a także wysoka zawartość alkoholu.

Historia wina Gewurztraminer

Pochodzenie szczepu nie jest w 100% potwierdzone, ale spekuluje się, iż wywodzi on się z Palatynatu w zachodnich Niemczech. Włosi jednak upierają się, że jego korzenie sięgają graniczącego z Austrią regionu Alto Adige.

Gdzie można znaleźć najlepsze szczepy?

Jest to wino znane na całym świecie, ale uprawiane na małej ilości hektarów – zaledwie ośmiu tysiącach. Najwięcej z nich znajduje się we Francji. Kolejnym krajem, drugim pod względem wielkości upraw, są Stany Zjednoczone. Najbardziej kwasowe wersje wina pochodzą zaś z Włoch, Australii, Nowej Zelandii oraz Niemiec. Najważniejszym rejonem uprawy tego szczepu jest Alzacja, położona w północno-wschodniej części Francji, gdzie winogrona używane do tego rodzaju trunku to jedna z najchętniej sadzonych odmian. Szczepy z tego regionu są bardzo oleiste.

Wśród rodzajów wina Gewurztraminer, oprócz klasycznych wytrawnych oraz półwytrawnych, możemy znaleźć również słodki typ z dodatkiem szlachetnej pleśni. Wyczujemy w nim więcej miodu, cytrusów, orzechów, grzybów czy nawet słodkiej kapusty. Pleśń, która atakuje winogrona, jest uznawana za szlachetną i występuje tylko w konkretnych warunkach. Do jej pojawienia się poranek musi być wilgotny i mglisty, a przez resztę dnia powinno być sucho oraz słonecznie. Dzięki pleśni wino nabiera woskowo-imbirowego charakteru i wyjątkowego smaku.

Winogrona do Gewurztraminer powinny być zbierane ręcznie, a w najlepszych winiarniach każde pojedyncze grono jest zrywane osobno. Jest to związane z różnym stopniem botryzacji.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *