Okulista, optyk, optometrysta. Podobieństwa i różnice

Okulista

W przypadku problemów ze wzrokiem może nam pomóc zarówno okulista, optometrysta jak i optyk. Jednak zakres ich specjalizacji jest nieco inny i do każdego z tych specjalistów udamy się w odmiennych kwestiach. Do kogo udać się w pierwszej kolejności w przypadku wystąpienia pogorszenia widzenia i jakie są podobieństwa a jakie różnice między okulistą, optykiem i optometrystą?

W przypadku jakichkolwiek problemów ze wzrokiem należy jak najszybciej udać się do specjalisty, to nie ulega wątpliwości. Wzrok jest bardzo cennym zmysłem i każdemu zależy na zachowaniu go w jak najlepszej formie. O tym, z jakimi problemami warto udać się do poszczególnych specjalistów opowie ekspert z salonu optycznego Oftal-Koralewscy z Poznania.

Okulista – specjalista od chorób oczu

Okulista jest przede wszystkim lekarzem, zajmującym się głównie chorobami narządu wzroku. W przypadku pogorszenia widzenia, uszkodzeń gałki ocznej czy chorób oczu udajemy się do okulisty. Jest to również lekarz, który podobnie jak optometrysta, ma możliwość zbadania naszego wzroku pod kątem ostrości widzenia. Okulista również dobierze nam odpowiednią moc okularów lub szkieł kontaktowych, a także wystawi receptę, na podstawie której odpowiednie okulary wykona dla nas optyk.

Optometrysta kompleksowo zbada nasz wzrok

Optometrysta posiada wiedzę niezbędną do kompleksowego badania wzroku. Nie tylko oceni naszą wadę oraz moc szkieł, ale także wykryje choroby oczu. Optometrysta nie wyleczy chorób oczu, może jednak skierować nas z diagnozą do odpowiedniego specjalisty. Zajmuje się również rehabilitacją związaną z korekcją wzroku. Jeśli mamy wadę wzroku i potrzebujemy regularnego badania w celu oceny poprawy lub też pogorszenia widzenia, optometrysta będzie dobrym wyborem. Pomoże nam także w kompleksowy i profesjonalny sposób dobrać odpowiednią moc szkieł.

Optyk – ekspert od okularów

Na podstawie recepty od okulisty lub wyników badań optometrysty optyk wykonuje dla nas odpowiednio dopasowane okulary. Zajmuje się także naprawą oprawek lub wymianą szkieł. Optyk dobierze dla nas oprawki dopasowane do kształtu twarzy i naszych potrzeb. Dostosuje je, poprzez dopasowanie zauszników lub nosków. Optyk może również posiadać uprawnienia optometrysty i mieć możliwość dopasowania odpowiedniej mocy szkieł.

Podsumowanie

Wszyscy trzej specjaliści kompleksowo dbają o nasze oczy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ze wzrokiem możemy zgłosić się do nich po poradę. Warto jednak pamiętać o przedstawionych wyżej podobieństwach i różnicach, dzięki czemu zawsze skorzystamy z pomocy właściwej osoby.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *