Opaski kompresyjne – przyspieszona regeneracja i stabilizacja mięśni

Bieganie to dyscyplina sportu, która słynie z faktu, że niewiele trzeba, by zacząć ją uprawiać. W zasadzie wystarczą tylko buty i strój. Jednak każdy, kto da się wciągnąć w tą formę aktywności, wie doskonale, że istnieje cały szereg gadżetów, w które warto zainwestować i osiągnąć dzięki nim sporą korzyść w trakcie treningów.

Niby tylko skarpety…

Doskonałym przykładem obrazującym wyżej przytoczoną tezę są skarpetki biegowe. Wydawać by się mogło, że ich zwykła odmiana w pełni wystarcza. W praktyce jednak wersje biegowe cechują się lepsza oddychalnością i znacznie sprawniej odprowadzają pot.

W szczególności warto zwrócić uwagę na skarpety kompresyjne i uciskowe opaski na uda. Oprócz samej funkcji osłony stopy, pełnią jeszcze jedną istotną rolę – wspierają mięśnie nóg w trakcie wyjątkowo męczącego treningu, bądź w trakcie trudnych zawodów.

Jak działają opaski i skarpety kompresyjne?

Pierwsze podejście do tego typu gadżetu może być sceptyczne. Trzeba trochę czasu, żeby się przyzwyczaić do ich noszenia na sobie. Jeśli jednak przetrwasz ten etap, możesz sporo zyskać.

Gdy nosisz na swoich nogach opaski kompresyjne, zmienia się cyrkulacja krwi, w wyniku czego zmienia się sposób, w jaki odczuwasz zmęczenie. Oznacza to, że stosując opaski kompresyjne możesz sobie pozwolić na dłuższy trening. Wpływ na krążenie to jednak nie wszystko.

Łatwiejsza ochrona mięśni i stawów

Opaski tego typu co prawda nie są tak mocne, jak stabilizatory, ale mimo to unikanie urazów jest dzięki nim o wiele prostsze. Nawet tak lekkie trzymanie wszystkiego w jednym miejscu sprawia, że ochrona ścięgien, mięśni i stawów jest o wiele łatwiejsza. Co więcej, dzięki temu, że w pewnym stopniu łagodzone są mikrowstrząsy, pośrednio chronione są również kolana – a to biegacze powinni docenić.

Tego typu elementami odzieży biegowej powinny zainteresować się dwie grupy użytkowników. Po pierwsze osoby pokonujące naprawdę duże dystanse lub wracające do biegania po długiej przerwie i od razu rzucające się na głęboką wodę. Po drugie natomiast, z pewnością sprawdzą się wśród osób z dużą nadwagą, ale też tych lżejszych, ale borykających się lekkimi kontuzjami. Zwłaszcza z takimi, które jeszcze nie wykluczają z aktywności fizycznej, ale już sprawiają dyskomfort w trakcie kolejno następujących po sobie treningów.

Szybciej staniesz na nogi

Co ciekawe, skarpety i opaski kompresyjne posiadają jeszcze jedną istotną zaletę. I to taką, którą może być zainteresowana duża grupa początkujących biegaczy. Dzięki nim jest możliwa szybsza regeneracja, a to z kolei przekłada się na o wiele mniejsze i szybciej mijające zakwasy. Można nawet powiedzieć, że często tych zakwasów w ogóle udaje się uniknąć.

Nie tylko bieganie

Warto zauważyć, że tego typu wsparcie jest bardzo uniwersalne. Opaski kompresyjne można stosować w wielu dyscyplinach sportu, jak bieganie, triathlon, jazda na rowerze, fitness, piłka nożna i nordic walking. Świetnie nadają się również do zakładania w trakcie uprawiania wszelkiego typu sportów outdoorowych. Wszystkich tych, w których podczas treningu nogi są wyjątkowo mocno obciążone i muszą pracować niemal bez przerwy, stale obciążając mięśnie, ścięgna i stawy. Podobnie jak w trakcie biegania, również i w tych przypadkach skarpety i opaski uciskowe sprawiają, że poprawia się stabilizacja, a objawy zmęczenia odczuwane są z pewnym opóźnieniem.

Zapraszamy na www.360sklep.pl.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *