Podstawowe informacje o akumulatorach motocyklowych

Akumulatory

Jazda motocyklem dla wielu osób jest ekscytującą pasją. To uczucie pędu, wolności i swobody, jakie towarzyszy przejażdżce, dla prawdziwych miłośników dwóch kółek jest niezastąpione. Większość właścicieli dba więc skrupulatnie o swoje pojazdy i ich wyposażenie, w tym o akumulator. Ten podstawowy element odgrywa istotną rolę przy rozruchu silnika. Co warto o nim wiedzieć?

Akumulatory motocyklowe – jakie są ich rodzaje?

We współczesnych motocyklach stosuje się kilka rodzajów akumulatorów. Bez wątpienia do najpopularniejszych należą kwasowo-ołowiowe i żelowe. Te pierwsze są uznawane za najpowszechniejsze źródło energii. Wewnątrz nich znajduje się elektrolit w postaci kwasu siarkowego. Pokrywa on elementy akumulatora, które znajdują się w szczelnej obudowie. Modele kwasowo-ołowiowe zapewniają wysoką moc rozruchową i cechują się solidną konstrukcją oraz wysoką wytrzymałością cykliczną.

Niestety akumulatory tego rodzaju wymagają obsługi – w tym wlewania elektrolitu do odpowiednich otworów. Ponadto zimą są one podatne na głębokie rozładowanie, dlatego warto je w tym okresie przechowywać w temperaturze pokojowej.

Akumulatory żelowe do motocykli natomiast to bezobsługowe urządzenia, które nie wymagają konserwacji elektrolitu. Mogą pracować w każdej pozycji, są także bardziej odporne na wstrząsy i wibrację. Niewrażliwe na głębokie rozładowanie, znakomicie nadają się do rozruchu. Ich wytrzymałość cykliczna jest nawet o 25% większa niż u standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Do popularnych motocyklowych akumulatorów należą jeszcze AGM i litowo-jonowe. AGM sprawdzają się w przypadku nowoczesnych pojazdów z rozwiniętą elektroniką. Wyróżnia je bardzo dobra żywotność. Zawierają maty z włókna szklanego ułożone między dodatnimi i ujemnymi płytami zalanymi elektrolitem.

Modele litowo-jonowe zaś bywają lżejsze nawet o 80% od akumulatorów kwasowo-ołowiowych, dlatego znajdują zastosowanie w motorach, w których każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie. Montowane w dowolnej pozycji, ładują się bardzo szybko – to nowoczesna technologia.

Jak dbać o akumulatory motocyklowe?

– „Prawidłowa eksploatacja akumulatora przekłada się na jego żywotność i wytrzymałość. Przede wszystkim to urządzenie powinno być zawsze czyste i suche, by nie doprowadzać do wyładowywania ogniw. Do tego należy dbać o dokręcenie zacisków biegunowych akumulatora oraz regularne poprawne uzupełnianie elektrolitu w wersjach kwasowo-ołowiowych” – podkreśla specjalista z firmy BAT PROFI.

Podczas zakupu akumulatora kieruj się także zaleceniami producenta. Te urządzenia różnią się rozmiarem, pojemnością czy prądem rozruchowym, dlatego tak istotny jest właściwy wybór.