Jak powstaje słodki twaróg?

szczepionki mleczarskie

Twaróg, zwany też białym serem, jest znany ludzkości od tysięcy lat. Nic dziwnego, ponieważ jest nie tylko smaczny. Jest również źródłem łatwo przyswajalnego białka, a do tego jest niskokaloryczny, sycący i lekkostrawny. Występuje w różnych formach i w zależności od rodzaju mleka oraz terminu produkcji może być bardziej lub mniej kwaśny. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób powstaje twaróg, a zwłaszcza jego słodka wersja.

Kluski leniwe, placuszki twarogowe czy pierogi z serem nie powstałyby bez udziału twarogu. Jest to produkt popularny i często wykorzystywany w polskiej kuchni. Jest doskonały zarówno dla miłośników domowej kuchni, jak i osób na lekkostrawnej diecie. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób powstaje. Procedurę powstawania twarogu opisuje specjalista z firmy TOMLAB.

Produkcja twarogu zaczyna się od mleka

Najważniejszym elementem produkcji twarogu jest dobrej jakości mleko. W pierwszym etapie produkcji mleko zostaje ukwaszone. Proces zakwaszania mogą wspomóc szczepionki mleczarskie. Następnie podgrzewa się je, nie doprowadzając do wrzenia. W wyniku tych procedur powstaje skrzep oraz serwatka. Na końcu twaróg zostaje ostudzony oraz odcedzony z serwatki. W zależności od ilości tłuszczu w mleku końcowy produkt ma konsystencję kremową lub bardziej suchą i grudkowatą. Twaróg jest kremowy w przypadku, kiedy użyje się mleka o wysokiej zawartości tłuszczu. Twarogi chude mogą być nawet całkowicie pozbawione tłuszczu.

Słodki twaróg powstaje dokładnie w ten sam sposób. Różnica polega na czasie, który mija od momentu zakwaszenia mleka do jego podgrzewania. Im krótszy czas, tym słodszy twaróg. Słodki twarożek powstanie, jeśli przygotuje się go w tym samym dniu, kiedy skwaśniało mleko. Im dłuższy czas oczekiwania tym kwaśniejszy twaróg.

Rodzaje produktów twarogowych

Obecnie w produkcji przemysłowej do produkcji twarogu kwaśnego lub słodkiego wykorzystuje się mleko pasteryzowane, poddane fermentacji za pomocą kwasu mlekowego lub enzymu: podpuszczki. Tym samym, za pomocą tych dwóch metod można otrzymać różne rodzaje twarogu. Twarogi kwasowe to między innymi najbardziej popularne twarożki prasowane w kostce, typu klinek lub twarogi w kubełkach, doskonałe na sernik. Sery produkowane z użyciem podpuszczki mają bardziej ziarnistą, rozbitą konsystencję. W ten sposób powstają na przykład serki wiejskie lub serki homogenizowane.

Wartości odżywcze słodkiego twarogu

Tradycyjny twaróg bez dodatków jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, do tego ma niewiele kalorii i jest sycący. Porcja 100 g twarogu chudego to około 100 kcal. Twaróg półtłusty lub tłusty ma ich niewiele więcej, bo około 170 kcal. W serze tłustym więcej jest witaminy A i wapnia, dlatego nawet osoby na diecie powinny sobie czasem na niego pozwolić. Zwłaszcza, że to zdrowa, sycąca i smaczna przekąska.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *