Czy praca freelancera się opłaca?

Coraz więcej osób rezygnuje z etatu i wybiera drogę wolnego strzelca. Przyszłych freelancerów zachęca nienormowany czas pracy, elastyczność w wyborze zleceń oraz możliwości zarobkowe. Jednak nie dla każdego jest to dobry sposób na zarabianie pieniędzy. Wymaga bowiem samodyscypliny, bardzo dobrej organizacji, a także sporego wysiłku – szczególnie na początku. Co dla jednym jest zaletą , dla innych może być wadą. Dlatego przed podjęciem tak ważnej decyzji, warto dokładnie przeanalizować plusy i minusy pracy na własny rachunek.

Czas pracy

Niewątpliwie zaletą bycia freelancerem jest swoboda. Wykonywanie zleceń można zazwyczaj rozpocząć o dowolnej godzinie i przeznaczyć na nie tyle czasu, ile się chcę. Może to jednak zadziałać na niekorzyść wolnego strzelca. Angażując się w zadania łatwo się bowiem w nich zatracić. Zdarza się dość często, że freelancer pracuje dużo dłużej niż to wcześniej zakładał. Ważna jest więc czasowa dyscyplina i umiejętność oszacowania jak długo zajmie wykonywanie danego projektu. Może to być jednak bardzo trudne w początkowej fazie działalności.

Miejsce pracy

Freelancer najczęściej pracuje w domu. Jest to duża oszczędność i wygoda. Nie traci bowiem czasu na dojazdy, nie musi ubierać formalnego stroju, a śniadanie zjada we własnej kuchni. Jednak nie wszyscy potrafią odpowiednio się skupić w domowej atmosferze i należy o tym pamiętać. Rozwiązaniem dla osób nielubiących pracy w czterech ścianach własnego mieszkania jest skorzystanie z oferty biura coworkingowego. W przypadku spotkania z klientem pomocny może okazać się również wynajem sali . Wrocław, Warszawa, Kraków czy Poznań to miasta, w których oferta wynajmu jest bardzo szeroka i dostosowana do potrzeb najbardziej wymagającego freelancera. Trzeba jednak liczyć się z kosztami.

Zlecenia i wynagrodzenie

Pracując jak wolny strzelec teoretycznie można odrzucić każdy projekt. Jednak na samym początku nie tak łatwo o zlecenia i często trzeba przyjmować nawet nie pasujące oferty. Z czasem jest jednak dużo łatwiej, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Zarobki freelancera mogą być kilka krotnie wyższe nie pracownika etatowego. Trzeba mieć jednak doskonałe umiejętności negocjacyjne i sprzedażowe. Dodatkowo wynagrodzenie nie jest stałe i niezbędne jest odpowiednie zarządzanie pieniędzmi. W przypadku prowadzenia własnej działalności dochodzą jeszcze składki na ZUS i rozliczenie VAT- u.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *