Przedłużacze USB. Przydatne akcesorium miłośników elektroniki

Minido

Złącza USB są obecnie najczęściej stosowanym sposobem połączenia komputera z różnego rodzaju urządzeniami peryferyjnymi. Jeszcze kilkanaście lat temu, żeby połączyć z komputerem wszystkie niezbędne akcesoria i urządzenia, niezbędne było posiadanie w jego obudowie przynajmniej kilku wyjść. Dziś, dzięki chętnemu korzystaniu przez producentów ze złącz USB jest to dużo prostsze. Nic więc dziwnego, że zaczęto także powszechnie stosować przedłużacze złącz USB, czyli tzw. HUB-y. W naszym artykule wytłumaczymy, jakie dają one korzyści dla miłośników elektroniki.

Jakie są zalety złącz USB?

Jak wspomnieliśmy we wstępie naszego tekstu, jeszcze kilkanaście lat temu tylne ścianki wszystkich komputerów stacjonarnych musiały posiadać bardzo dużo różnego typu gniazd, które umożliwiały podłączenie do peceta wszystkich niezbędnych urządzeń i akcesoriów. Mieliśmy więc oddzielne złącza dla myszek komputerowych, oddzielne dla klawiatury, oddzielne dla drukarki i dla wielu innych rodzajów sprzętu. Dziś już jednak wszystkie one zostały ujednolicone dzięki zastosowaniu złącza USB. Dzięki niemu wszystko stało się znacznie prostsze, ponieważ stało się ono uniwersalnym złączem, za pomocą którego można obsłużyć praktycznie każdy rodzaj urządzenia. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie producenci sprzętu elektronicznego postanowili ułatwić nieco użytkownikom korzystanie ze sprzętu podłączanego za pomocą USB i stworzyli znacznie ułatwiające zapanowanie nad wszystkimi podłączonymi urządzeniami, tworząc przedłużacze USB, czyli tzw. HUB-y.

Zastosowanie przedłużaczy USB

Stworzenie HUB-ów, czyli przedłużaczy złącz USB, miało na celu przede wszystkim zwiększenie dostępnej liczby gniazd USB, tak aby możliwe było podłączenie do komputera lub do innego sprzętu elektronicznego jeszcze większej liczby urządzeń zewnętrznych. Jest to więc jednocześnie nie tylko przedłużacz, który pozwala uzyskać możliwość wygodniejszego podłączenia akcesoriów przy użyciu złącz USB, ale także rozdzielacz, który zwiększa liczbę dostępnych gniazdek. Zazwyczaj HUB-y USB dają nam od dwóch do nawet siedmiu dodatkowych złącz. Można go postawić na podłodze obok komputera lub na biurku, dzięki czemu otrzymujemy do wszystkich złączy także znacznie łatwiejszy dostęp.

Do wyboru mamy dwa rodzaje HUB-Ów USB:

  • HUB-y aktywne – Ten rodzaj przedłużaczy posiada własny zasilacz, dzięki czemu podłączone do niego urządzenia mają do swojej dyspozycji większą ilość energii elektrycznej. Na HUB-ach aktywnych będzie zatem dobrze działał sprzęt i akcesoria o wyższych potrzebach energetycznych, np. nieposiadające własnego źródła energii dyski zewnętrzne.
  • HUB-y pasywne – Ten rodzaj HUB-ów jest zasilany poprzez gniazdo USB w komputerze lub w sprzęcie RTV. W praktyce dobrze się sprawdza wyłącznie w przypadku urządzeń i akcesoriów, które nie potrzebują zbyt dużo zewnętrznej energii.

Zwiększenie długości przewodu USB

Przewody USB mają ograniczona długość.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego z akcesoriami komputerowymi Minido: „Standardowa długość przewodów USB w urządzeniach i akcesoriach elektronicznych wynosi nie więcej niż 5 metrów. Dzięki użyciu przedłużacza USB, czyli HUB-a można ja jednak dostosować do swoich potrzeb. Zazwyczaj nie ma takiej konieczności, ale dzięki połączeniu ze sobą np. czterech przedłużaczy o długości 5 m każdy, możemy połączyć z komputerem lub sprzętem RTV zewnętrzne urządzenie, które będzie od nich oddalone nawet o 20 metrów”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *