Remont dachu. Jak odnowić dach z blachy?

Blachodachówka

Blachodachówka ma wiele zalet, dlatego jest coraz częściej wybieranym pokryciem dachowym. Jednak, jak każde pokrycie dachowe, także blachodachówka ulega z czasem zniszczeniu i traci na wyglądzie. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio o nią dbać i ją konserwować. Po latach, pod wpływem promieniowania słonecznego, blachodachówka może tracić swój intensywny kolor i matowieć. Aby utrzymać jej nienaganny wygląd, konieczne może być jej odmalowanie. Jak to zrobić?

Odpowiednio dobrana farba

Blaknięcie koloru i matowienie lakieru blachodachówki to bardzo powszechne zjawisko. Na szczęście odnowienie dachu z blachy nie jest bardzo skomplikowane. Aby tego dokonać, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni preparat. Musimy pamiętać, że nie każda farba do blachy nadaje się do malowania dachu, dlatego decydując się na odnowienie blachodachówki, musimy wybrać farbę, która jest specjalnie do tego przeznaczona.

Niektóre farby do blachodachówki wymagają wcześniejszego gruntowania odpowiednim preparatem. Ważne jest więc, aby zapoznać się z zaleceniami producenta. Preparat przeznaczony do malowania dachów z blachy są plastyczne i elastyczne, dlatego nie pękają na skutek rozszerzania się i kurczenia blachy.

Blachodachówka to materiał, który nie jest łatwo pomalować. Jeśli więc brak nam doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, warto zatrudnić fachowców, którzy zrobią to profesjonalnie. Oczywiście, można pomalować dach samodzielnie, jeżeli posiadamy środki i umiejętności.

Dlaczego blacha na dachu się niszczy?

Zarówno blachodachówka, jak i blacha trapezowa w zbiegiem czasu tracą swój pierwotny kolor. Zjawisko to nazywane jest kredowaniem. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na promieniowanie UV. Proces ten zależy przede wszystkim od powłoki ochronnej. Najbardziej trwała jest powłoka poliuretanowa.

Blacha na dachu często ulega także korozji, która pojawia się wskutek uszkodzenia powłoki ochronnej. Uszkodzenia natomiast mogą powstać podczas docinania blachy szlifierką kątową. Rysy mogą także spowodować gałęzie drzew oraz zwierzęta – ptaki czy kuny. Aby zapobiec usterkom powłoki ochronnej, po dachu należy chodzić w miękkim obuwiu. Twarde podeszwy mogą powodować odkształcenia profilu lub rysować cienką powłokę ochronną.

Czasem na blasze możemy zaobserwować także łuszczenie się farby. Ten mankament jest po prostu wadą materiału, a konkretniej – nieprawidłowo nałożonego lakieru. Gdy zaobserwujemy łuszczenie się farby na dachu z blachy, powinniśmy złożyć reklamację, w ramach której producent powinien wymienić nasze pokrycie dachowe.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *