Jaką rolę pełni słód w piwie?

Słód

Piwo to najstarszy napój alkoholowy, a obok wody i herbaty jest najpopularniejszym na świecie. Czy jednak wszyscy jego amatorzy są świadomi, z czego powstaje i co konkretnie kryje się pod terminami widniejącymi na jego etykietach? Znawcy tematu twierdzą, że prawdziwe piwo nie potrzebuje więcej niż trzech składników: słodu, chmielu i wody. Czym zatem jest ten słód?

Słód – charakterystyka

Słód to wykiełkowane, zasuszone i zmielone ziarna zbóż. Do produkcji piwa najczęściej będą wykorzystywane słody z ziaren jęczmienia, ale mają w niej również zastosowanie słody pszeniczne, żytnie, owsiane czy nawet gryczane. I chociaż receptura wydaje się prosta – ziarna namoczyć, poczekać aż wykiełkują a następnie wysuszyć i zmielić, w praktyce ta teoria wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Dlatego też słód pozyskuje się w specjalnie przeznaczonych do tego zakładach produkcyjnych – tzw. słodowniach. Aby wytworzyć słód, który wniesie do piwa pożądany smak czy kolor, potrzebne są odpowiednie wskaźniki temperatury i wilgotności.

W zależności od gatunku ziarna, wspomnianej wilgotności, temperatury i czasu, w którym ziarna poddawane są procesowi suszenia, powstają różne rodzaje słodów. To właśnie słód stanowi podstawę piwa. Dla jednych to oczywiste, dla innych niekoniecznie. Wszak określenie „zupy chmielowej”, którym zwykło się nazywać piwo, buduje w świadomości co niektórych mniej świadomych konsumentów, że to chmiel stanowi bazę piwnego trunku, podczas, gdy jest jedynie dodatkiem, rodzajem przyprawy do piwa.

Jaką rolę pełni słód w piwie?

Śmiało można stwierdzić, że kluczową. Wpływa na kolor, smak i zapach. To od jego rodzaju i zastosowanych proporcji w przypadku słodowego mixu zależy, czy piwo będzie jasne, o bursztynowej czy miedzianej barwie czy też mocno ciemne. Czy jego smak będzie słodki, karmelowy, a może z charakterystycznym posmakiem goryczki. Wreszcie, czy będzie pachniało chmielem, a może paloną czekoladą lub wędzonym dymem. Całą gamę piwnych propozycji można znaleźć np. na stronie Regionalnego Browaru Pilsweizer.

W zależności od rodzaju zastosowanego słodu otrzymuje się różnego rodzaju piwa. I tak:

  • słody jasne są jednymi z najpopularniejszych, a wyprodukowane z nich piwa mają jasną, słomkową barwę. Co istotne, stanowią one bazę w produkcji w zasadzie każdego rodzaju piwa od jasnych po ciemne, od słodkich po mocno goryczkowe. Dodatki i proporcje pozostałych słodów różnicują ostateczne smaki i kolory piw;
  • słody karmelowe przyciemniają barwę piwa i nadają mu słodkawy posmak;
  • słody palone, stosowane w produkcji piw ciemnych, mocno przyciemniają bazowy kolor piwa i wnoszą charakterystyczny posmak „przypalonej kawy”;
  • słody specjalne, np. wędzone, parzone, zakwaszające, barwiące, stosowane w produkcji piw nieco innych od tych najbardziej popularnych, np. słody wędzone w produkcji piw o zapachu oscypka.

Jak można zauważyć, kwestia słodu w piwie jest bardziej zawiła, niż mogłoby się wydawać. Zależy od niej bardzo wiele i warto wiedzieć coś więcej na jej temat.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *