Rozwój technologiczny na przestrzeni lat

Postęp technologiczny na przestrzeni lat przyzwyczaił nas do nowych rozwiązań i udogodnień życia, bez których już dzisiaj nie potrafimy się obejść, a dzięki którym nasze życie staje się prostsze. Jak szybko postępuję rozwój technologiczny jesteśmy świadomi, a w tej grupie najbardziej uświadomieni są przedstawiciele ludzi w wieku szkolnym, którzy posiadają największą styczność z tą technologią.

Aby uzmysłowić nam jak szybko pod względem technologicznym się rozwijamy, weźmy pod lupę przykład standardowego telefonu komórkowego który w przypadku naszego kraju rozpoczął swoją karierę aż 25 lata temu, kiedy na rynku pojawił się pierwszy operator „Centertel”. Pierwszy telefon komórkowy w Polsce był nieporęczny, ciężki i można było z niego głównie dzwonić, w zestawieniu z dzisiejszymi smartfonami możliwości tamtego telefonu wydają się śmieszne. Wystarczyło jedyne 25 lat, aby odwrócić życie przeciętnego Kowalskiego do góry nogami, a przykład telefonu komórkowego jest tylko jedną częścią naszego życia która nie oddaje przemian jakie w tym czasie zaistniały. Ciągły rozwój technologi doprowadził nas do sytuacji, w której całą wiedzę świata którą ludzie pozyskiwali na przestrzeni tysięcy lat i różnych cywilizacji mamy na wyciągnięcie ręki w naszym smartfonie.

Dzięki wspomnianej technologi na chwilę obecną, żeby posiadać dużą wiedzę nie potrzebujemy udawać się do biblioteki, czy uczestniczyć w wykładach na uniwersytecie, potrzebujemy jedynie chęci, czasu oraz dostępu do internetu. Taki stan rzeczy dał wielu ludziom możliwość wybicia się poprzez edukacje na własną rękę, nawet w przypadku mniej zamożnych osób. Nie można ukryć że postęp technologiczny oprócz samych zalet posiada również szereg wad, którymi są np. zerwanie więzi społecznych jakie kiedyś były logicznym następstwem uczestniczenia w życiu szkolnym czy też zawodowym, oraz przede wszystkim marnowanie czasu który zaoszczędzamy dzięki owemu postępowi technologicznemu. Im bardziej powszechna w naszym życiu staje się technologia tym bardziej odsuwamy się od świata realnego zapominając o łączących nas więzach z ludźmi, co można zaobserwować podczas zwrócenia uwagi na czynności jakie wykonują młodzi ludzie podczas spotkań ze sobą. Mimo wszystko postęp jest nam potrzebny i stawia przed nami nowe wyzwania, które będziemy musieli pokonać.

Lot na księżyc, a obecne moce obliczeniowe naszych komputerów.

Aż 56 lat minęło od momentu kiedy człowiek po raz pierwszy postawił swoją nogę na srebrnym globie, i udowodnił tym samym że nie ma w naszym świecie barier nie do przebicia. Komputery które obsługiwały całą misję i znajdowały się w tym czasie na pokładzie zarówno lądownika i orbitera Apollo 11 miały taktowanie procesora na poziomie 2,048 Mhz, a jej pamięć wynosiła 74 kB. Cały komputer znajdujący się na lądowniku miał łączną wagę 34 kg, posiadał ciekłokrystaliczny wyświetlacz, a jego obsługę prowadzono za pomocą klawiatury do złudzenia przypominającej te w dzisiejszych kalkulatorach ( stąd słynne powiedzenie że komputery Apollo 11 miały mniejszą moc obliczeniową od dzisiejszego kalkulatora). Dzisiejsza technologia nie ma porównania do tej sprzed pół wieku, a dzisiejsze komputery, nawet w tych najskromniejszych wersjach posiadają moc obliczeniową mierzoną w Ghz, oraz posiadaną pamięć liczoną w TB.

Postęp technologiczny jako przyczyna utraty prywatności?

W miarę rozwoju technologi pozwalającej nam na coraz szybsze odnajdywanie się w przestrzeni ( technologia GPS ), uzyskiwanie informacji ( internet ), oraz komunikację ze światem ( portale społecznościowe ) stajemy się coraz mniej osobami prywatnymi, a publicznymi przez co tracimy nasz czas prywatny. Obecnie jeżeli pozwolimy na to w naszym smartfonie to przechodząc obok restauracji dostaniemy powiadomienie z aplikacji banku, o możliwych zniżkach w tym lokalu, albo też aplikacja „Mapy” poprosi nas abyśmy dodali zdjęcie tego miejsca i podzielili się co o nim sądzimy innym użytkownikom. Fakt że urządzenie które jest w naszej kieszeni jest w stanie wiedzieć gdzie jesteśmy, oraz prosi nas o opinie na jakiś temat jest dla wielu osób nie obcujących z technologią przerażające. Jak wszystko w życiu taka utrata prywatności ma swoje wady i zalety, ponieważ możemy nawet ustawić opcję, aby nasz smartfon informował nas o tym czy droga którą codziennie pokonujemy do pracy jest zakorkowana, czy też nie, a więc nasza komórka będzie naszym życiowym i biznesowym asystentem. Naturalnie wszystko co instalujemy w naszym smartfonie prosi nas o dostęp do informacji dlatego też to od nas zawsze będzie zależeć czy chcemy być w ten sposób „inwigilowani” czy też nie.

Przyszłość w rozwoju technologii.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć czym będziemy mogli dysponować za dekadę, czy też pół wieku, jednak jedno jest pewne że obecny postęp technologiczny jest wykładniczy, więc to w jaki sposób będziemy się porozumiewać i czerpać informacje za 50 lat może okazać się bardzo ciekawą wizją. Możemy cieszyć się że przyszło nam żyć w czasach tak bardzo ciekawych pod względem nowości na które nie musimy już czekać 10 lat, a które pojawiają się co roku. Bardzo dobitnym przykładem na to jak może wyglądać przyszłość jest samochód konstruowanym przez firmę Google, który będzie w pełni autonomiczny, co za kilka lat może być już wprowadzone do seryjnej produkcji. Google nie jest jedynym przedsiębiorstwem prowadzącym pracę nad w pełni autonomicznym samochodem, ponieważ po piętach goni go Tesla, oraz Mercedes którzy na pewno przyczyniają się do przyspieszenia rozwoju tej technologii.

Przyszłość nowych technologi stoi przed nami otworem, pozostaje tylko mieć nadzieje że nasz postęp będzie przebiegał bez zakłóceń następne kilkadziesiąt lat, oraz że nasze dzieci będą mogły cieszyć się światem o którym na razie my marzymy.

Artykuł przygotowany przez
Innowacyjny system do rezerwacji online Bookero – rezerwacja przez jedno kliknięcie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *