Sekrety kotłów. Do czego potrzebny jest wkład kominowy?

499.pl

Podczas wymiany starego kotła gazowego lub kotła na paliwo stałe na nowoczesny kocioł kondensacyjny, trzeba oczywiście pomyśleć o odpowiednim systemie odprowadzania spalin oraz doprowadzania do kotła powietrza. To zapewnia odpowiednio wybrany wkład kominowy. Czym jest wkład kominowy i do czego w zasadzie służy? Co warto na ten temat wiedzieć?

Różnica między wkładem kominowym dobrej i złej jakości

Bez dobrej jakości wkładu kominowego, woda pochodząca ze skraplania spalin negatywnie oddziałuje na komin. Powoduje w ten sposób jego zawilgocenie, które z czasem przechodzi z komina do pomieszczenia. Woda o kwaśnym odczynie znacznie przyspiesza korozję zaprawy i cegły, powodując bardzo szybkie niszczenie komina. Jeśli jest on kiepsko wykonany, fragmenty zaprawy i cegieł mogą z niego odpadać. Dostają się do kotła i powodują dodatkowe zanieczyszczenie. Sprawność urządzenia jest coraz niższa, a w skrajnych przypadkach dochodzi do jego poważnego uszkodzenia. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiedni wkład kominowy. Co warto na ten temat wiedzieć?

Wentylacja kotła

Spaliny w przypadku kotłów kondensacyjnych mają temperaturę do 60 stopni Celsjusza. Nie można jednak w nich zapewnić właściwego ciągu naturalnego. Stąd konieczny jest wentylator, który pomaga im wydostać się na zewnątrz budynku. Na skutek działania wentylatora, w instalacji spalinowej powstaje nadciśnienie. Niska temperatura sprawia z kolei, że ze spalin skrapla się woda. Z tego powodu klasyczne kominy nie sprawdzają się przy instalacjach z piecami kondensacyjnymi. Przewody spalinowe w tym przypadku muszą być bardzo szczelne, a jednocześnie odporne na korozję i wysoką temperaturę.

Z czego wykonuje się wkłady kominowe?

Nowoczesne wkłady kominowe, takie jak na przykład te dostępne w ofercie sklepu 499.pl, wykonywane są przede wszystkim ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Co jednak w sytuacji, gdy spaliny w starym kotle były odprowadzane właśnie takim wkładem kominowym? Okazuje się, że nie można go w takiej formie wykorzystać dla kotła kondensacyjnego. W kotłach starego typu w kominie panuje bowiem podciśnienie. W razie nieszczelności wkładu powoduje ono zasysanie powietrza otaczającego wkład do rury ze spalinami. W kotłach nowoczesnych jest natomiast nadciśnienie, które ma na celu zatrzymanie spalin w środku wkładu. Wymiana wkładu kominowego jest więc konieczna, chyba że stary kocioł gazowy posiadał zamkniętą komorę spalania. Wówczas wkład kominowy można wykorzystać także w przypadku pieca kondensacyjnego.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *