Sekrety renowacji. Jak odnowić okno drewniane?

okno drewniane

Drewniane okna bez wątpienia nadają domowi ciepły, miły dla oka ton. Jednak są dość wrażliwe na niesprzyjające warunki pogodowe, szczególnie opady deszczu – z czasem mogą stracić nie tylko swój wygląd, ale również parametry izolacyjne. Starych, podniszczonych okien nie musimy wymieniać na nowe, wystarczy poświęcić nieco sił i czasu, by przywrócić je do stanu używalności. Jak to zrobić?

Przygotowania do renowacji

Zanim przystąpimy do renowacji starego okna, powinniśmy je do tego odpowiednio przygotować.

– „Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia ramy – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk – Możemy w tym celu użyć różnych środków, w zależności od występujących zanieczyszczeń. Na zwykły brud wystarczy nam woda z odrobiną detergentu, pozbędziemy się w ten sposób pyłów, kurzu, tłuszczu. Jeśli na ramie pojawiają się trudniejsze zabrudzenia, np. ze starego smaru, którego użyliśmy kiedyś na zamku, do ich usunięcia należy stosownego rozpuszczalnika. Przy okazji na tym etapie warto obejrzeć metalowe elementy – okucia i zamki. Jeśli są zardzewiałe, to w zależności od stopnia uszkodzenia możemy użyć preparatów odrdzewiających i papieru ściernego, bądź też wymienić okucia na nowe – w tym drugim przypadku okna jednak konieczne będzie zdemontowanie okien”.

Usuwanie starego lakieru

Po oczyszczeniu elementów drewnianych okna, możemy przystąpić do usunięcia z nich starej, uszkodzonej powłoki farby. Możemy to zrobić ręcznie lub przy pomocy szlifierki. Jeśli zdecydujemy się na szlifowanie mechaniczne, należy pamiętać o zachowaniu bardzo dużej ostrożności, zbyt mocne dociśnięcie szlifierki do drewna może stać się przyczyną powstawania ubytków – w takim przypadku będziemy musieli je zamaskować używając specjalnej szpachli. Drewno szlifujemy z użyciem papieru o gradacji dopasowanej do stopnia zniszczenia powłoki. Jeśli uszkodzenia za niewielkie, wystarczy nam papier o gradacji około 200 – im poważniejsze uszkodzenia, tym mniejsza powinna być gradacja papieru. Należy pamiętać, że szlifowanie powinno być bardzo dokładne i obejmować również trudno dostępne elementy. Zaniedbania będą powodować szybsze zniszczenie nowej powłoki malarskiej.

Malowanie

Po zdarciu warstwy starej farby, ramę należy oczyścić z pyłu i usunąć ewentualne ubytki. Teraz możemy przystąpić do głównej pracy, czyli malowania. Żeby uniknąć zabrudzenia szyb, warstwo nakleić na nie wzdłuż krawędzi ramy taśmę malarską. Następnie możemy przystąpić do zagruntowania ramy. Kiedy grunt już się przyjmie pora nałożyć farbę lub lakier. Zarówno grunt, jak i farbę oraz lakier należy zastosować na całej powierzchni ramy, dlatego przed przystąpieniem do malowania należy zaopatrzyć się w narzędzia, które pozwolą nam dotrzeć do nawet najdrobniejszych zakamarków. Preparaty nakładamy zgodnie z instrukcjami producenta, dotyczącymi m.in. ilości warstw oraz warunków do pracy (temperatura, wilgotność powietrza etc.). Po wyschnięciu okien możemy z powrotem zamontować okucia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *