Transport intermodalny – na czym polega i jak działa

Transport intermodalny

Firmy transportowe, oferujące transport morski, lotniczy, drogowy, czasem decydują się wykorzystać do przesyłu danego towaru więcej niż jeden rodzaj transportu. Właśnie wtedy mamy do czynienia z transportem intermodalnym.

Na czym polega krajowy i międzynarodowy transport intermodalny?

Obserwując przez pewien czas usługi transportowe oferowane w przez polskie firmy, zauważymy, że popularność transportu intermodalnego w naszym kraju rośnie. Chociaż jeszcze kilka lat temu taką praktykę bez cienia przesady można było raczej uznać za rzadkość, dziś zastosowanie więcej niż jednego środka transportu nikogo już nie dziwi. Z takim rozwiązaniem spotkamy się zarówno w transporcie krajowym, jak i tym międzynarodowym.

Kiedy możemy mówić o transporcie intermodalnym?

Aby doprecyzować tę definicję, należy wspomnieć o tym, że podczas tego procesu wykorzystuje się jedną jednostkę ładunkową na określonej trasie. Do intensywnego stosowania tej praktyki zachęca m.in. proces globalizacji, bowiem przewóz towarów na dłuższych trasach odbywa się sprawniej. Na jakie konkretne korzyści mogą liczyć podmioty, decydujące się na transport intermodalny, który oferują takie firmy, jak np. Grupa Transportowa?

Najważniejsze zalety transportu intermodalnego

Najważniejsze korzyści to podniesienie jakości usług transportowych oraz możliwość przewiezienia większej partii towarów. Warto zwrócić uwagę również na:

  • Bezpieczeństwo

Na długich trasach warunki podróży zmieniają się. Mają na to wpływ względy prawne i środowiskowe. To dlatego konkretny środek transportu nie będzie zawsze optymalnym rozwiązaniem. Wykorzystanie więcej niż jednego rodzaju transportu sprzyja doskonałemu zabezpieczeniu przewożonych ładunków.

  • Atrakcyjną terminowość

Dzięki temu, że wykorzystuje się jedną jednostkę ładunkowej, znika konieczność skomplikowanego i czasochłonnego przeładunku. W efekcie cały proces zachodzi szybciej, a dotrzymanie z góry narzuconych terminów jest dużo łatwiejsze.

Na końcu warto wspomnieć o tym, że transport intermodalny, tak jak każdy inny typ transportu, ma również swoje wady. Do najważniejszych trzeba zaliczyć fakt, że konieczne staje się w tym przypadku zastosowanie specjalistycznego wyposażenia. Za takie urządzenia można uznać różnego rodzaju dźwignie oraz maszyny samojezdne. Nadal jednak zalety znacznie przewyższają wady, dlatego podmioty, którym zależy na ograniczeniu kosztów i zwiększeniu bezpieczeństwa, często decydują się właśnie na transport intermodalny.

Źródło: https://www.grupatransportowa.pl/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *