Typy okładzin ciernych

okładzina cierna

Okładziny cierne to elementy, występujące w hamulcach oraz sprzęgłach. Przybierają one formę nakładek w klockach hamulcowych, chociaż spotkamy je także w okładzinach sprzęgłowych, taśmach hamulcowych czy okładzinach szczęk hamulcowych. Sprawdźmy, jakie dwa najważniejsze typy okładzin ciernych możemy wyróżnić. Czym się charakteryzują? Jakie są podstawowe różnice?

Okładziny cierne to elementy, mocowane do urządzeń za pomocą procesu nitowania lub klejone specjalnymi klejami. Produkowane są z wysokiej jakości materiałów, charakteryzujących się bardzo wysokim współczynnikiem tarcia. Powinny być także odporne na wysoką temperaturę oraz duże naciski. Niejednokrotnie do okładziny wprowadzane są druty miedziane, dzięki czemu odprowadzanie ciepła z wykładziny jest dużo łatwiejsze. Jakie dwa główne typy wyróżniamy?

Okładzina cierna bezazbestowa formowana typu E-BF

Tego typu wykładzina, oferowana między innymi przez przedsiębiorstwo Europolit, produkowana jest na bazie żywic syntetycznych, kauczuku syntetycznego, wypełniaczy niemetalicznych, włókien mineralnych, korektorów oraz stabilizatorów współczynnika tarcia.

Stosowane w nich włókno aramidowe gwarantuje okładzinie wysoką odporność na temperatury i czynniki chemiczne. Dzięki zastosowaniu tej substancji mineralnej, okładzina jest wytrzymała na zużycie podczas długoletniej eksploatacji.

Do produkcji omawianego rodzaju okładzin używa się techniki prasowania na gorąco. Następnie elementy cierne okładziny poddawane są specjalnej obróbce termicznej. Ma ona na celu stabilizację właściwości ciernych oraz fizykomechanicznych.

Ma ona zastosowanie przede wszystkim w hamulcach i sprzęgłach ogólno przemysłowych.

Wspomniana wyżej firma oferuje także sznury i taśmy do wkładów kominkowych, tkaniny przemysłowe, szczeliwa do pomp i zaworów oraz kompensatory.

Okładzina bezazbestowa cierna typu E-BA

Tego typu okładzina cierna produkowana jest z kolei w postaci taśmy hamulcowej. Tkana jest z przędzy, produkowanej z włókien chemicznych. Dodatkowo zbrojona jest drucikiem mosiężnym, a następnie nasączana impregnatem.

Wielowarstwowy splot sprawia, że materiał jest bardzo wytrzymały i trwały. Okładzina charakteryzuje się także niską ścieralnością i wykazuje stabilny współczynnik tarcia.
Stosowana jest przede wszystkim w produkcji maszyn wysoko obciążonych: wind, dźwigów, suwnic, wyciągarek dźwigowych.

Występuje ponadto w silnie obciążonych hamulcach bębnowych. Ich dodatkową zaletą jest bardzo długa żywotność.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *