Kiedy udać się do endokrynologa?

endokrynolog

Choć endokrynolog kojarzy się głównie z chorobami tarczycy, zakres jego specjalizacji jest znacznie większy. Zajmuje się on bowiem wszystkimi gruczołami wydzielania wewnętrznego. Zaliczamy do nich nie tylko tarczycę, ale również trzustkę, przysadkę mózgową, nadnercza, jajniki oraz jądra. Dlatego, chociaż częściej odwiedzają go panie, panowie również powinni skorzystać z jego porad w razie jakichkolwiek niepokojących objawów.

Kiedy warto udać się do endokrynologa oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić – na te pytania odpowie specjalista z Euro-Kliniki na Śląsku.

Hormony – ważny element dobrze funkcjonującego organizmu

Nieprawidłowe działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego skutkuje zazwyczaj niedoborem lub nadprodukcją hormonów, odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Hormony przekazują informacje pomiędzy poszczególnymi organami, pobudzając lub hamując ich pracę. Odpowiadają między innymi za wzrost w okresie dziecięcym, ale także za prawidłowe działanie układu rozrodczego, czy reagowanie na bodźce w sytuacji zagrożenia.

W przypadku zachwiania równowagi hormonalnej, nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo, dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować objawów wywołanych przez nieprawidłowości w działaniu tych gruczołów.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

W przypadku dzieci objawy nieprawidłowej pracy gruczołów są zazwyczaj widoczne dość szybko. W czasie dojrzewania może to być na przykład nadmierny lub spowolniony wzrost, zbyt wczesne lub zbyt późne rozpoczęcie okresu dorastania, niewłaściwe proporcje ciała lub nadmierny trądzik, który może mieć podłoże hormonalne.

Również w wieku dorosłym nie należy bagatelizować problemu nadmiernego trądziku, świadczyć on może bowiem o nieprawidłowościach w układzie hormonalnym, co może przełożyć się także na układ rozrodczy i w konsekwencji doprowadzić do niepłodności. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet, bowiem nieleczone problemy hormonalne mogą powodować zaburzenia miesiączkowania lub problemy z utrzymaniem ciąży.

Również duża zmiana masy ciała w krótkim czasie powinna nas zaniepokoić. Jeśli nie zmieniliśmy nawyków żywieniowych gwałtowne zmiany wagi mogą świadczyć o problemach z hormonami. Także nadmierne owłosienie lub wypadanie włosów mogą świadczyć o problemach z układem hormonalnym.

Każdorazowo, jeśli podejrzewamy u siebie zaburzenia hormonalne, powinniśmy skonsultować się z endokrynologiem. Już badanie krwi, określające poziom stężenia hormonów w naszym organizmie, pozwoli na wstępne określenie diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *