Urządzenie pomocne w produkcji różnych rodzaji cieczy

Firmy zajmujące się produkcją wszystkich rodzajów cieczy, muszą zaopatrzyć się w odpowiednie maszyny i urządzenia. Na ogół sama produkcja płynnych produktów nie jest tak uciążliwa, jak ich transport.

Do bezpiecznego transportowania płynów wewnątrz hali produkcyjnej, potrzebne są specjalne pompy. Bez nich magazynowanie i sprzedaż produktów byłaby niemożliwa.

Jakie pompy do produkcji płynnych towarów?

W przemyśle stosuje się różnego rodzaju pompy. Firmy wykorzystują między innymi pompy membranowe, zębate oraz pompy śrubowe. Te ostatnie stosowane są w produkcji produktów w stanie cieczy. Pompy śrubowe to rotacyjne urządzenia wyporowe, w których znajduje się wirnik o kształcie śruby. Rotor ten obraca się mimośrodowo w statorze. Statory w pompach śrubowych wykonane są z gumy. Podczas pracy wirnika, ciecz jest zasysana i stopniowo przesuwana spiralnie w kierunku części tłocznej pompy. Pompy śrubowe doskonale radzą sobie z tłoczeniem cieczy o dużej gęstości i lepkości. Pompy dobrze sobie radzą nawet z cieczą, w której znajdują się ciała stałe. Nie niszczą struktury cieczy oraz są odporne na ścierne właściwości płynów. Pompy śrubowe charakteryzują się także dużym ciśnieniem tłoczenia oraz bardzo dobrą wydajnością.

Zastosowanie pomp śrubowych

Pompy śrubowe stosowane są w przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją cieczy. Korzysta się z nich między innymi w:

  • przemysle spżywczym-transport mleka oraz płynnych przetworów mlecznych, soków, przecierów, sosów, słodu;
  • przemyśle chemicznym-transport żywicy, detergentów, emulsji;
  • przemyśle farmaceutycznym-kremy, maści, olejki;
  • przemyśle kosmetycznym transport kremów, balsamów, past;
  • przemyśle petrochemicznym-transport ropy, parafiny, uszlachetniaczy;
  • przemyśle maszynowym-transport oleju, popłuczyn;

Korzystają z nich także garbarnie, gorzelnie i browary, a nawet stocznie.

Szczególne cechy pompy spożywczej

Jeżeli pompa ma być używana w przemyśle spożywczym, musi zawierać pewne cechy. Przede wszystkim wszystkie elementy pompy muszą posiadać certyfikaty materiałowe, PZH lub FDA. Certyfikaty te oznaczają, pompa jest dopuszczona do kontaktu z żywnością. Przyłącz pomp muszą mieć specjalne kołnierze wg DIN, które gwarantują higieniczne i łatwe podłączenie do instalacji pompowej. Pompy spożywcze muszą być też łatwe w utrzymaniu czystości. Ich demontaż, w celu mycia ręcznego, powinien być łatwy i szybki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *