Wenflon — wskazania i przeciwskazania. Jak prawidłowo go założyć?

wenflon

Wenflon fachowo nazywany jest kaniulą dożylną. Służy między innymi do pobierania krwi, wykonywania badań, a także podawania leków podczas leczenia w szpitalu. Jak prawidłowo go założyć?

Wenflon — do czego służy?

Kaniula dożylna służy łatwemu podawaniu leków bez konieczności każdorazowego wkłuwania się. Umożliwia szybką interwencję w przypadku zagrożenia życia. Za pomocą wenflonu można również pobrać krew pacjenta. Najczęściej aplikuje się go do żyły podskórnej, przedramienia, grzbietu dłoni albo zgięcia łukowego. Chcąc uniknąć stanu zapalnego i powstania infekcji, wenflon powinno się wymieniać przynajmniej raz na 72 godziny.

Wenflon — budowa i kolory

Wenflon zbudowany jest z kilku prostych elementów: igła (która zostaje usunięta po aplikacji), cewnik, skrzydełka, które po rozłożeniu stabilizują jego strukturę, korek (dzięki któremu możliwe jest podawanie leków). Wenflony dostępne są w różnych rozmiarach, które dla odróżnienia oznakowano kolorami. Każdy z kolorów oznacza inną średnicę cewnika. I tak: fioletowy jest najmniejszy, nieco większy żółty, niebieski, różowy, zielony, biały, szary. Wenflon o największej średnicy cewnika wyróżnia się kolorem pomarańczowym, czerwonym lub brązowym.

Wenflon — jak go prawidłowo założyć

Każdy pacjent, któremu musi być założony wenflon, powinien być poinformowany o tym, na czym będzie polegała ta czynność. Pielęgniarka musi wykonywać ją z umytymi dokładnie rękami, na które dodatkowo zakłada jednozarowe rękawiczki. Następnie powinna zdezynfekować miejsce wkłucia za pomocą środka antyseptycznego, po czym wyjąć wenflon z opakowania, usunąć osłonkę na igłę i wkłuć się delikatnie na głębokość około 1/3 i pod kątem 30 stopni. Skóra pacjenta powinna być naciągnięta, dzięki czemy ukłucie jest dla niego mniej dotkliwe. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie kaniulii do żyły i usunięcie igły. Na koniec należy założyć koreczek i zabezpieczyć wenflon przed przemieszczaniem się. Ważne jest również, żeby założony wenflon przepłukać roztworem 0,9% NaCl. Po wykonaniu wszystkich czynności wenflon jest gotowy do użytku i można za jego pomocą podawać pacjentowi leki.

Wenflon — przeciwskazania

Do najważniejszych przeciwskazań do założenia wenflonu należy zwłóknienie tkanek wywołane wielokrotnymi wkłuciami, a także kruche naczynia krwionośne. Nie jest wskazane także zakładanie wenflonu u niemowląt przedwcześnie urodzonych oraz dzieci, u których widoczność żył jest mała: otyłych, odwodnionych oraz we wstrząsie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *