Wiarygodny deweloper – czyli jaki?

EKOBUD

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego może wiązać się z niepokojem i niepewnością. Często przecież kupujemy przysłowiową dziurę w ziemi, decyzję zakupową podejmując na podstawie wizualizacji i zdjęć z folderów. Kupione mieszkanie widzimy więc dopiero w momencie jego odbioru; może okazać się wtedy, że deweloper nie poinformował nas o wprowadzonych zmianach lub był zwyczajnie nieuczciwy. Co zrobić, by tak nie było? Wybrać wiarygodnego dewelopera!

Deweloper to przedsiębiorca lub firma inwestująca środki w budowę nieruchomości, które następnie sprzedaje indywidualnym użytkownikom. Jego działalność podlega tzw. ustawie deweloperskiej, tj. Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. 2011 nr 232 poz. 1377). „’Oznacza to m.in., że środki wpłacane przez kupującego chronione są na specjalnym, mieszkaniowym rachunku powierniczym, sposób zawierania umowy kupna oraz jej treść jest w dużej mierze sprecyzowana i skodyfikowana, kupujący jest zabezpieczony przed upadłością firmy deweloperskiej, a wszelkie informacje o inwestorze, jego kondycji, dotychczasowych realizacjach i o konkretnym budynku/lokalu są obowiązkowo przedstawione nabywcy w prospekcie informacyjnym” – informuje nas ekspert z firmy deweloperskiej EKOBUD z Brwinowa. Jeżeli więc deweloper spełnia kryteria wymienione w ustawie, to znak, że jest to firma godna zaufania.

Wiarygodność dewelopera – co sprawdzać?

Jeżeli pomimo wypełnienia kryteriów ustawy deweloperskiej wciąż mamy wątpliwości co do danej firmy, możemy samodzielnie poszukać dodatkowych informacji na jej temat. Do sprawdzenia w sposób bezpłatny mamy rzeczywiste istnienie firmy – potwierdzamy numery Regon, NIP i KRS w stosownych rejestrach; można również zasięgnąć języka w stowarzyszeniach branżowych – jeśli odnajdziemy tam naszego inwestora, to mamy uwiarygodniający go argument oraz pewność, że posiada on doświadczenie w prowadzeniu inwestycji mieszkaniowych.

Kolejnym polem do poszukiwań będzie sprawdzenie księgi wieczystej działki, na której realizowana jest inwestycja i towarzyszących jej dokumentów z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się nie tylko, do kogo należy działka i czy jest obłożona hipoteką, ale też czy zawarto już inne umowy z poszczególnymi klientami oraz czy na działce jest obowiązek służebny drogi koniecznej (możliwość przejazdu przez daną działkę z działki sąsiadującej, nie posiadającej dostępu do drogi publicznej). Analiza PZP umożliwi nam dowiedzenie się, co w najbliższym sąsiedztwie może w przyszłości zostać wybudowane, a także jaki jest charakter budowanej inwestycji (może np. mieć lokale usługowe). Wszystkie te informacje powinien podać nam przedstawiciel firmy na życzenie; jeśli tego nie zrobił – trzeba uważać.

Ważnym krokiem jest wreszcie odwiedzenie zrealizowanych już inwestycji; będziemy mogli na żywo przekonać się o jakości wykonania budynków, sposobie ich wykończenia, zadbania o otoczenie itp. Będziemy też mogli wypytać mieszkańców takiej inwestycji o opinie na temat dewelopera, kontakt z nim, sposobu reagowania na awarie i usterki wynikające z gwarancji etc. Jeżeli powyższe informacje zostaną sprawdzone i zweryfikowane pozytywnie, otrzymujemy obraz wiarygodnego dewelopera.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *