Jak zabezpieczyć lakier samochodowy jesienią?

zabezpieczenie lakieru samochodowego

Warunki atmosferyczne jesienią nie wpływają na dobry stan lakieru samochodowego. Mróz, błoto, śnieg oraz sól sprawiają, że lakier podchodzi rdzą i ulega niszczeniu. Zanim jednak przejdziemy do takich czynności, jak glinkowanie, woskowanie czy polerowanie, należy pamiętać o tym, aby dokładnie auto umyć. Dopiero bowiem na zupełnie czyste auto możemy nakładać antykorozyjne preparaty.

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jak odpowiednio zabezpieczyć lakier przed niekorzystnym działaniem niesprzyjających, jesiennych warunków atmosferycznych. Oto kilka podstawowych zasad.

Glinkowanie

Glinkowanie to czynność, którą wykonujemy po wstępnym, dokładnym, myciu karoserii samochodu w celu usunięcia z niej mocno przyczepionego brudu, nalotu żywicznego, nalotu ze ścierających się klocków hamulcowych lub drobin asfaltu.

Przed rozpoczęciem glinowania należy zwilżyć karoserię specjalistycznym środkiem o neutralnym Ph lub wodą z szamponem samochodowym. Następnie oderwanym kawałkiem glinki, uformowanym w placek trzeba delikatnie pocierać karoserię, pamiętając, by zawsze zachowywać ten sam kierunek. Należy je wykonywać jednocześnie na możliwie małych powierzchniach.

Polerowanie

Kolejną czynnością, mającą na celu zabezpieczenie lakieru samochodowego jesienią jest jego polerowanie. Najlepiej użyć środka do polerowania elementów metalowych i osobnego specyfiku do polerowania tworzyw sztucznych, który wylejemy na ściereczkę z mikrofibry lub irchy. Specjaliści polecają polerki rotacyjne i oscylacyjne.

Woskowanie

Ostatnim etapem zabezpieczenia lakieru jest woskowanie. Ma ono na celu odświeżenie koloru, nabłyszczenie go i nie dopuszczenie do matowienia oraz utleniania. Warstwa wosku ma za zadanie wypełnić mikroubytki, co zabezpieczy karoserię przed rozprzestrzenianiem się ewentualnej korozji.

Polecanym preparatem, zabezpieczającym przed korozją jest także preparat w aerozolu na rdzę RUST STOP, oferowany przez dystrybutora Rust Check Poland.

Kupujmy wyłącznie wosk wysokiej jakości, gdyż pozwoli on nanosić na karoserię cienkie warstwy środka. Czynność tę najlepiej będzie przeprowadzać w dni słoneczne, przed nastaniem mrozów i deszczy. Jeśli woskujemy karoserię jesienią, należy korzystać z zamkniętego, dogrzewanego pomieszczenia. W upale bowiem wosk szybko wysycha i mięknie. Kolejność także ma znaczenie: zacznijmy od dachu, następnie należy nawoskować poszczególne drzwi, a na końcu maskę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *