Zakup oscypka jako obowiązkowy punkt wycieczki w Tatry

Sery owcze

Polskie tatry od zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród turystów. Zapewne fakt ten spowodowany jest urokiem polskich gór oraz niezwykłą serdecznością górali.

Oczywiście na pewno swój udział w tym ma bardzo smaczna kuchnia góralska na czele z serkami góralskimi. Często własnie te serki tudzież wyroby folklorystyczne stanowią hit pośród turystów odwiedzających tatry. Powszechnie wiadomo iż wędzony naturalnie ser owczy stał się hitem kulinarnym nie tylko wśród polskich smakoszy. Coraz częściej wśród turystów europejskich można spotkać smakoszy tego regionalnego rarytasu. Powstało wiele różnych potraw na bazie serka owczego.

Krótka historia smacznego serka

O produkcji góralskiego serka pierwsze wzmianki można znaleźć u kronikarzy z XIV w. Wzmianki te dotyczą płacenia danin tym własnie wyrobem. Kolejną ciekawą informację można znaleźć w instruktaż pochodzącym z 1748, który dotyczył robienia tego specjału w państwie śliemieńkskim ( teren Żywiecczyzny). Na przełomie XIX i XX wieku osypek był bardzo poszukiwanym rarytasem w miejscowościach uzdrowiskowych- wg powszechnej opinii posiadał on właściwości lecznicze. Jednak w współczesnych czasach istnieje tzw.”oscypkowy szlak”, który biegnie przez dwa powiaty tatrzański oraz nowatorski. Na szlaku obecnie znajduje się 25 bacówek z certyfikatem. Jednak do większości z nich nie da się dojechać samochodem. Naturalnie dojście pieszo do nich nie będzie problemem dla osób, które lubią wycieczki górskie.

O oscypku słów kilka

Wyrób ten jest serem najpopularniejszym i najlepiej znanym. Prawdziwe oscypki posiada kształt wrzecionowatego dwustronnego stożka. Ich długość to 17 do 23 cm a waga waha się w przedziale 600 do 800 g. Naturalnie prawdziwy góralski ser powinien zawierać minimum 60% mleka owczego. Jednak cena tego wyrobu to około 25 zł za sztukę. Wyroby z certyfikatem są produkowane tylko między majem a październikiem. Produkty z certyfikatem posiadają ostrzejszy smak, który nie koniecznie musi każdemu smakować. Niestety tak jak wszędzie nawet w tatrach można zakupić podróbki tego pysznego serka.

Sery owcze dzięki swoim niezwykłym walorom smakowym zostały docenione przez słynnych polskich restauratorów czy cenionych szefów kuchni.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *