Zespół metaboliczny – plaga XXI wieku

Lekarze już od wielu lat biją na alarm, że liczba osób otyłych i z nadwagą z roku na rok rośnie, a co gorsza coraz częściej obejmuje dzieci. Wśród osób tych coraz częściej stwierdza się także tzw. zespół metaboliczny, który zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę, cukrzycę typu II i inne choroby sercowo-naczyniowe, będące często przyczyną przedwczesnej śmierci. Jak się szacuje, problem ten w Polsce dotyczy aż 20% kobiet i mężczyzn.

Objawy i przyczyny zespołu metabolicznego

Zespół metaboliczny jest diagnozowany na podstawie ściśle określonych kryteriów, które zostały zdefiniowane przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną. Stwierdza się go u osób, które mają co najmniej 3 spośród pięciu poniższych objawów*:

  • Otyłość brzuszna (gdy obwód talii u kobiet wynosi co najmniej 80 cm, zaś u mężczyzn co najmniej 94 cm)
  • Zwiększone stężenie trójglicerydów (co najmniej 150 mg/dl)
  • Ciśnienie tętnicze powyżej 130/85 mm Hg
  • Poziom glukozy na czczo – co najmniej 100 mg/dl
  • zmniejszone stężenie cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu) – u kobiet poniżej 50 mg/dl, a u mężczyzn poniżej 40 mg/dl

Przyczyny zespołu metabolicznego wciąż są badane, jednak większość teorii wskazuje odkładanie się tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha oraz insulinoodporność za głównych winowajców tzw. zespołu X. Z kolei skłonności do otyłości brzusznej mogą być dziedziczne, choć często wynikają po prostu ze złej diety i braku aktywności fizycznej.

Leczenie zespołu metabolicznego

Leczeniem chorób metabolicznych, w tym także zespołu metabolicznego zajmują się specjalistyczne poradnie. Na przykład dietetycy z olsztyńskiego Centrum Polkard są specjalistami z zakresu chorób wewnętrznych i endokrynologii, którzy w ramach terapii przeprowadzają gruntowna analizę stanu zdrowia oraz dotychczasowych zwyczajów żywieniowych pacjenta, by na tej podstawie opracować dla niego indywidualną dietę. Modyfikacja stylu życia i sposobu odżywiania jest bowiem kluczowa dla leczenia zespołu metabolicznego. Niekiedy jednak konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych w celu obniżenia złego cholesterolu, wyregulowania stężenia glukozy we krwi bądź obniżenia ciśnienia tętniczego. Aby terapia była skuteczna, wymaga kompleksowego podejścia oraz ścisłego trzymania się przez pacjenta zaleceń specjalisty. Bardzo ważne jest również, by z porad specjalisty skorzystać na jak wcześniejszym etapie rozwoju nadwagi, nawet jeśli jeszcze nie występują nieprawidłowości określone w diagnostyce zespołu metabolicznego.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *