Analgetyki bez recepty to też leki – być może stosujesz je niewłaściwie

ibufen leki 1280

Najczęściej kupowanymi i dostępnymi farmaceutykami są leki przeciwbólowe. W wielu krajach Europy (np. w Chorwacji, Grecji, Finlandii i Francji) nie można nabyć ich poza apteką. U nas można kupić je przy kasie w markecie i na stacji benzynowej. Pewnie dlatego mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników ich sprzedaży i spożycia.

Dlaczego jednak w aptece?

Specyfiki przeciwbólowe należą do grupy OTC, czyli leków dostępnych bez recepty. Nierzadko z zasady nie czytujemy ulotek dołączanych do leków, mimo iż zawierają informacje ważne dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Skoro więc w sprawie ich zażywania nie zasięgamy porady lekarskiej, zawsze pozostaje nam konsultacja z farmaceutą, który może podzielić się z nami wiedzą o składzie, działaniu, efektach ubocznych i przeciwwskazaniach dotyczących nowego leku przeciwbólowego.

Zdecyduj się na jeden lek

Mimo wielu nazw leki przeciwbólowe powstają z zaledwie kilku zasadniczych substancji, spośród których absolutną większość OTC stanowią ibuprofen (np. Apap, Nurofen, Ibuprom, Ibufen) i kwas acetylosalicylowy (ASA), zwany potocznie aspiryną (oprócz właściwej Aspiryny także Etopiryna czy Polopiryna). Jednak dodatkowe składniki i wypełniacze mogą sprawić, że inaczej wpłyną one na różne osoby. Jeśli stwierdzimy, że jakaś tabletka działa skutecznie, nie zażywajmy za każdym razem innego specyfiku. Nie wolno też przyjmować w krótkim odstępie dwóch leków, nawet jeśli zawierają tę samą substancję czynną, gdyż może to obciążyć wątrobę.

Jeśli stwierdzimy, że nasze dotychczasowe tabletki straciły swoją moc, być może czas na zastanowienie się, czy przypadkiem nie nadużywamy leków przeciwbólowych. Nie warto faszerować się nimi przy każdym bólu głowy, lepiej zachować je na inne okazje.

Dla dzieci są inne leki

Jeśli musimy podać lek dziecku, zastosujmy koniecznie wersję dla odpowiedniej grupy wiekowej. Możemy mieć pewność, że proporcje właściwe dla masy ciała i fizjologii młodocianych nie spowodują żadnych skutków ubocznych. Większość leków dla dzieci posiada walory i postać ułatwiającą ich przyjmowanie. Mogą to być krople i czopki dla niemowląt (Pedicetamol, Efferalgan), syropy (Nurofen dla dzieci, Lipomal) czy żelowe miękkie kapsułki (Ibufen Junior). Do wieku wczesnoszkolnego pod żadnym pozorem nie powinno się częstować dziecka połówką czy innym kawałkiem tabletki dla dorosłych, dawkując jej ilość „na oko”. Leki dla dzieci, używane podczas chorób, posiadają też działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *