Czy auta elektryczne i wodorowe to samochody przyszłości?

auta elektryczne

Zastanawiając się nad tym, jaki samochód ma szansę zostać autem przyszłości, większość osób z pewnością pomyśli w pierwszej kolejności o tych napędzanych elektrycznie lub wodorowo. Który z nich jest lepszy? Jaka jest między nimi różnica?

Samochody a jakość powietrza

Ilość spalin samochodowych w mieście sprawia, że jakość powietrza jest, delikatnie mówiąc fatalna. Oczywiście na taki stan rzeczy mają wpływ także inne czynniki, o których również wiele się mówi. Jednak spaliny wydostające się z rur wydechowych naszych aut przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza w sposób znaczący i to przez okrągły rok.

Samochody elektryczne – zalety

Na szczęście zainteresowanie samochodami elektrycznymi z roku na rok wzrasta. Producenci aut elektrycznych udoskonalają swoje modele zasilane prądem, by były one coraz atrakcyjniejsze dla konsumenta zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i cenowym. Być może za parę lat taki samochód będzie już dla większości z nas „standardem”.

Oprócz braku wydzielania spalin auta elektryczne mają też inne walory. Należy do nich, chociażby cicha praca a właściwie kompletnie wyciszona praca silnika. Trzeba tutaj zaznaczyć, że dla wielu osób jest to jednak spora wada. Przeciwnicy bezgłośnej pracy silnika w samochodzie elektrycznym zaznaczają, że może ona stanowić zagrożenie dla przechodniów, którzy nie są w stanie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu i w porę zareagować. Być może producenci wezmą te argumenty pod uwagę i wyposażą tego typu auta w silniki generujące w miarę słyszalne dźwięki.

Wady samochodów elektrycznych

Niewątpliwym minusem samochodów elektrycznych jest wciąż niewielki zasięg. Auta ze średniej i niższej półki nie są w stanie jeszcze przemierzać zbyt długich dystansów. Co prawda na rynku znaleźć można też takie o większych zasięgach, jednak są one dość kosztowne, przez co, dla przeciętnego Kowalskiego są nieosiągalne. Z pewnością jednak w przyszłości modeli samochodów elektrycznych o większych zasięgach będzie zdecydowanie więcej, dzięki czemu koncerny siłą rzeczy obniżą ceny.

Auta wodorowe

Samochody zasilane wodorem są jeszcze wciąż bardzo mało popularne. W porównaniu z autami elektrycznymi jest ich zaledwie garstka. Pierwszy samochód na wodór został zarejestrowany w Polsce dopiero w roku 2018. U naszych zachodnich sąsiadów jest nieco lepiej, ale też ciężko o stwierdzenie by samochody tego typu były mocno spopularyzowane. Problemem są przede wszystkim koszty oraz infrastruktura. Potrzebne są specjalnie stacje tankowania oraz większa dostępność aut w atrakcyjniejszych cenach. Obecnie na europejskich drogach spotkać można jedynie Toyotę Mirai, produkowaną seryjnie, która jest zasilania wodorem.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *