Blokady parkingowe — co warto wiedzieć?

Blokady parkingowe

Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem na zabezpieczenie miejsca postojowego przed zajęciem go przez osoby nieuprawnione są blokady parkingowe. Składane zapory, zabezpieczane na kluczyk lub sterowane zdalnie, to rozwiązanie, które ze względu na swoją skuteczność oraz przystępną cenę zdobywa coraz większe grono zwolenników. Zanim jednak podejmiesz decyzję o instalacji tego rodzaju urządzenia na własną rękę, zapoznaj się z poradnikiem i sprawdź, kiedy możesz legalnie zablokować miejsce na parkingu.

Kiedy wolno postawić blokadę parkingową?

Co do zasady, najmniej formalności wymagał będzie montaż zapory na prywatnym terenie. Na własnej posesji możesz zainstalować słupek, popularnego „motyla” lub „słonia”, bez konieczności występowania o pozwolenie do organów administracyjnych. Musisz jednak pamiętać, że blokady parkingowe na kluczyk lub pilota nie mogą utrudniać przejazdu pojazdom uprzywilejowanym, służbom ratunkowym lub miejskim. Nie można więc lokalizować ich np. na obszarze drogi dojazdowej, będącej częścią prywatnego terenu.

W sytuacji, gdy blokada parkingowa  ma stanąć na terenie należącym do gminy, niezbędna jest zgoda wójta, burmistrza lub prezydenta – w przypadku dużych miast, takich jak Poznań czy Warszawa. Warto pamiętać, że pozwolenie zarządcy terenu wymagane jest nawet w sytuacji, gdy gmina udostępnia Ci miejsce parkingowe lub gdy prowadzisz własną działalność na terenie wynajmowanym od samorządu.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku parkingów osiedlowych, zwykle pozostających we władaniu spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. Również w takich sytuacjach montaż blokady parkingowej możliwy będzie dopiero po otrzymaniu stosownego zezwolenia.

Co w takim razie grozi za samowolne działanie, polegające na blokowaniu parkingu bez zgody zarządcy terenu? Cena blokady parkingowej postawionej nielegalnie może być słona. Osoba, która nielegalnie umieszcza zaporę na miejscu postojowym, może zostać ukarana mandatem w wysokości od 100 do 500 zł połączonym z wezwaniem do natychmiastowej rozbiórki.

Jaką blokadę parkingową warto kupić?

Wiesz już, jakie warunki należy spełnić, by legalnie zablokować wjazd na miejsce postojowe. W poszukiwaniu idealnego rozwiązania w Poznaniu lub dowolnym mieście w kraju warto zajrzeć do sklepu internetowego X47.pl. Znajdziesz tam blokady parkingowe składane, modele na kluczyk typu słoń, słupki blokujące wjazd oraz popularne zapory typu motyl, choinka czy „U”. Wybieraj markowe blokady parkingowe, których cena – podobnie jak najwyższa jakość wykonania, będą gwarancją maksymalnej satysfakcji i bezpiecznego użytkowania przez długie lata.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *