Chcesz przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego? Zobacz, jak możesz to zrobić

Pit 2017

Większość podatników stoi przed wyzwaniem złożenia deklaracji podatkowej za 2017 rok. Osobom będącym na samozatrudnieniu, a także tym, którzy czerpią korzyści finansowe z najmu lub dzierżawy pozostało już niewiele czasu, aby złożyć Pit-28. Przy okazji składania corocznej deklaracji warto przekazać 1% podatku osobom potrzebującym. Zobaczcie, jak to zrobić i komu można przekazać określoną kwotę.

Kto i kiedy może przekazać 1% podatku? Ile czasu na to mamy?

Generalnie 1% podatku może przekazać każdy z nas, niezależnie od tego, przy użyciu jakiego rodzaju formularza się rozlicza. Mogą to zrobić również osoby niebędące aktywne zawodowo, za to uzyskujące przychód dzięki emerytom i rentom. Dlatego też 1% możemy przekazać również od dochodów kapitałowych wtedy, gdy rozliczamy się na podstawie Pitu-38. Rozliczenia i przekazania – jeśli zechcemy to uczynić – dokonuje się w ustalonym urzędowo terminie, tożsamym z tym, do kiedy jesteśmy zobligowani złożyć Pit. Dla osób rozliczających się na podstawie formularza Pit-37 jest to okres do 30 kwietnia, zaś w przypadku osób korzystających z Pitu-28 czas ten kończy się wraz z dniem 31 stycznia bieżącego roku. Jeśli nie chcemy przekazać 1% podatku, zostawiamy po prostu tę rubrykę jako puste pole.

Pity 2017. Komu można przekazać 1% podatku?

Zgodnie z ustawą, 1% podatku możemy przekazać wyłącznie organizacjom, które figurują na liście organizacji pożytku publicznego (OPP). Pełny wykaz tego typu instytucji znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Więcej informacji w tym temacie można znaleźć również na portalu iwop.pl – pity 2017. Przekazując 1% podatku, warto pomyśleć o podmiotach działających w naszym mieście lub regionie. Wtedy możemy poczuć, że nasze działania mają realny wpływ na zmianę otoczenia wokół nas.

Rozliczenie Pit 2017. O Czym jeszcze należy pamiętać?

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego? Przede wszystkim musimy podać numer KRS. Mogą również podać cel szczegółowy, czyli dane osoby będącej beneficjentem tej darowizny. Przekazać 1% podatku można na papierowym druku, ale także w formularzu interaktywnym. Jeśli chcemy wypełnić pity 2017 – program zrobi to w dużej mierze za nas. Warto skorzystać z tego w pełni intuicyjnego, bezpiecznego i wygodnego rozwiązania. Jego zaletą jest to, że możemy rozliczyć się ze skarbówką przy minimalnym nakładzie czasu, nie wychodząc nawet z domu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *