Coraz droższa podróż autem. Z czego wynikają zmiany?

Hurtowa sprzedaż paliw

Jazda samochodem to spory luksus. Decydujemy się na nią ze względu na wygodę, ale także szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Kierowców martwią ostatnie podwyżki.

Olej napędowy oraz benzyna kosztują coraz więcej, co przekłada się na wzmożone wydatki drogowe. Dlaczego odczuwamy je zwłaszcza w Polsce?

Naturalny biznes

Dla niektórych to zaskoczenie, ale sprzedaż paliw jest naturalnym biznesem państwa. Podatki zawarte w cenie zakupu potrafią wpłynąć na ogólne dochody. Nawet drobne podwyżki prowadzą zatem do wzmożonego narzekania kierowców oraz zwiększonej zasobności krajowego budżetu. Hurtowa sprzedaż paliw odbywa się codziennie na każdej ze stacji. Samochód jest głównym środkiem lokomocji i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja się zmieniła.

Niektóre osoby ciekawi to, dlaczego ceny benzyny są tak różne w poszczególnych krajach. Dużą uwagę poświęca się ropie naftowej. Koszty nabycia baryłki mają przełożenie na końcową cenę produktu finalnego, ale nie są to zawrotne kwoty. Na tle konkurencji ciekawie prezentuje się przypadek Stanów Zjednoczonych. Dlaczego warto o nim wspomnieć?

Ropa to moje prawo, nie przywilej…

Dla Amerykanów tanie nabywanie ropy naftowej do ich pojazdów jest czymś naturalnym. W miarę stały poziom cen gwarantuje tu państwo. Dlaczego, skoro czerpie naturalne korzyści przy każdej podwyżce?

Wiele mówi się o tym, że to decyzja polityczna. Podwyżki benzyny wpłynęłyby na poparcie dla partii. Żadna siła polityczna nie jest w stanie przezwyciężyć panujących praw na rynku. Decyzja o znaczącym podniesieniu ceny odbiłaby się na wynikach najbliższych wyborów. Dla partii byłby to zatem gwóźdź do politycznej trumny.

Czy będzie lepiej?

Grono naukowców stale pracuje nad ekologicznymi, lepszymi środkami napędu pojazdów. Mówi się wiele o silnikach hybrydowych. Akumulatory energii mają ograniczyć proces spalania paliwa (w tym szkodliwe spaliny), a także zapotrzebowanie na surowce naturalne.

Trzeba pamiętać, że zapasy stale się wyczerpują. Szacuje się, że około roku 2050 ropa naftowa będzie szczególnie droga. Ratunkiem okazać mogą się nowe technologie albo też cudowne odkrycie naukowców. Naukowe badania mają pewną wspólną cechę. Nigdy nie wiadomo, gdzie nas zaprowadzą.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *