Czego objawem może być kaszel?

Kaszel jest dość powszechną dolegliwością zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Najczęściej kojarzymy go z przeziębieniem, chorym gardłem czy też z grypą, ale może on towarzyszyć również wielu innych schorzeniach, które wymagają dokładnej diagnostyki.

Najczęściej bezpośrednią przyczyną występowania kaszlu jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Wówczas obecność wydzieliny w tym miejscu powoduje naturalny odruch kaszlenia, aby nie dostała się ona do oskrzeli. Kaszel może mieć też charakter odkrztuszania wydzieliny, która zbiera się w dolnych drogach oddechowych – mówimy wtedy o kaszlu mokrym, wilgotnym. Pojawia się też przy zanieczyszczeniu dróg oddechowych.

Zakażenia górnych dróg oddechowych

To główna przyczyna powstawania kaszlu. Przeziębienia i grypy wywoływane przez wirusy najczęściej pojawiają się w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Na początku zwykle pojawia się kaszel suchy, który potem przechodzi w mokry.

Alergie i astma oskrzelowa

Kaszel suchy, napadowy, bardzo męczący może pojawiać się nie tylko w pierwszych dniach infekcji wirusowej, ale również jest przy alergiach rozwijającej się w ich wyniku astmie oskrzelowej. Wtedy najczęściej napady kaszlu pojawiają się przy kontakcie z czynnikiem alergizującym.

Zapalenie płuc, oskrzeli i krtani

Także przy tych schorzeniach kaszel jest częstym objawem. Przy zapaleniach tych narządów najczęściej mamy do czynienia z wykrztuszaniem dużych ilości ropnej wydzieliny.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Kaszel jest jednym z głównych objawów tej groźnej choroby. Może występować zarówno okresowo, jak i powtarzać się codziennie. Na POChP najbardziej narażeni są wieloletni palacze papierosów.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Kaszel może dotyczyć też chorób spoza układu oddechowego, na przykład pojawia się przy refluksie żołądkowo-przełykowym. Wtedy dochodzi do podrażnienia błony śluzowej układu oddechowego przez treść żołądkową.

Skuteczny sposób na suchy kaszel to Levopront (Levopront.pl), którego substancja czynna to lewodropropizyna. Hamuje kaszel w drogach oddechowych i nie oddziałuje na centralny układ nerwowy. Więcej informacji znajduje się pod adresem: Levopront.pl.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *