Do czego służą szneki?

Szneki wielu z nas kojarzą się z pysznymi drożdżówkami, ale terminem tym określa się również świdry ślimakowe, które przeznaczone są do wierceń mechanicznych.

Świdry mają szerokie zastosowa nie w wiertnictwie. Są to narzędzia wiercące, które przeznaczone są do wiercenia w skałach i w innych materiałach. Połączone z przewodem wiertniczym są umieszczane w otworze wiertniczym.

Do wiercenia wykorzystuje się różnego rodzaju świdry udarowe, obrotowe oraz okrętne. Są one dobierane w zależności od szeregu wskaźników dotyczących procesu wiercenia, między innymi od rodzaju skały czy głębokości.

Świdry ślimakowe, inaczej szneki, są jednymi z najczęściej używanych świdrów w wierceniach. Mogą być one wykorzystywane do wiercenia na sucho – wówczas stosuje się świdry nieprzelotowe, a także mogą być używane do wiercenia płuczkowego – wtedy używane są świdry przelotowe.

Zastosowanie szneków:

  • wiercenie otworów studziennych
  • wiercenie kolektorów studziennych
  • wiercenie otworów pod pale
  • wiercenie otworów w celu badań geologicznych i geotechnicznych
  • wiercenie przewiertów poziomych i pionowych

Wobec tego szneki, czyli świdry ślimakowe są używane bardzo często w pracach wiertniczych, zarówno tych, które dotyczą prac na posesjach indywidualnych, między innymi przy wierceniu studni czy też w przygotowywaniu odwiertów, na przykład do pomp ciepła. Również są one używane w wielu pracach w przestrzeni publicznej, między innymi przy pracach budowlanych wymagających odpowiednich badań geologicznych i geotechnicznych.

W sprzedaży znajdują się szneki w różnych wymiarach, między innymi o długościach od 50 centymetrów do 6 metrów, a także różnych średnicach zewnętrznych. Produkowane są one z blach lub płaskowników o różnych grubościach dopasowanych do rodzaju wiercenia – najczęściej maksymalna grubość to 20 mm.

Świdry można zakupić w gotowych wariantach dopasowanych do różnego rodzaju wiertnic, ale również można zamówić je w dowolnych rozmiarach. Usługami tego rodzaju zajmują się specjalistyczne firmy działające w branży wiertniczej, na przykład staltechnika.pl.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *