Czego uczą w szkole windsurfingu?

Za oknem mamy kilkustopniowe mrozy. Do ciepłego, wakacyjnego wypoczynku  jeszcze spory okres czasu. Zima jest ciężkim okresem dla osób, które lubią aktywnie spędzać wolny czas, a nie przepadają za chłodem górskich stoków. Niewątpliwie miesiące wakacyjne dają nam więcej możliwości. Jedną z nich, coraz bardziej popularną w Polsce, jest windsurfing. Nawet w naszym kraju bez problemu możemy „surfując” po internecie szybko wyszukać liczne oferty szkół windsurfingowych.

Przeciętnej osobie może się wydawać, że jest to sport ekstremalny i przeznaczony tylko dla młodych. Jest to oczywiście myślenie stereotypowe i mylne. Profesjonalna szkoła windsurfingu dzieli uczniów ze względu na ich wiek, poziom sprawności i zaawansowania. Osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na desce uczą się podstawowej terminologii niezbędnej w dalszej nauce, a także zapoznają się ze sprzętem, zasadami jego funkcjonowania i obsługi. Kiedy nazewnictwo i elementy wyposażenia, a także zasady bezpieczeństwa na wodzie są już kursantom znane, przechodzą do nauki praktycznej – uczą się podstawowych zwrotów i zasad sterowanie deską, po czym przechodzą do nieco bardziej zaawansowanych manewrów, jak start z plaży, wchodzenie w ślizg czy pływanie w trapezie. Nauczenie się zasad i prawidłowej techniki pływania bez pomocy doświadczonych windsurferów jest praktycznie niemożliwe, a na pewno bardzo trudne.

Poza wyżej wymienionymi elementami nauki kursy windsurfingu pozwolą nam w przyszłości dobrać odpowiedni dla nas sprzęt. Tak jak w wielu innych dziedzinach sportu ważne jest, aby sprzęt czy strój, które będziemy wykorzystywać do aktywnego spędzania czasu były dopasowane do naszego poziomu zaawansowania, sprawności fizycznej i miejsca, w którym będziemy pływać. Pozwala to osiągać lepsze rezultaty mniejszym nakładem sił, a co ważne unikać kontuzji. Instruktorzy na kursach  i obozach windsurfingowych dadzą nam wskazówki, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie np. odpowiedniego pędnika, deski, trapezu czy pianki. Szkolenia windsurfingu posiadają jeszcze jedną ważną zaletę. Znajdujemy się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, który motywują w przypadku niepowodzeń, a swoją wiedzą i doświadczeniem dają poczucie bezpieczeństwa.

Szkoły i obozy windsurfingowe to wyzwanie, ale też dobrze zainwestowane pieniądze i czas. Końcowym sukcesem możemy zaskoczyć wiele osób z naszego otoczenia, a także poprawić naszą samoocenę. To również sposób na wprowadzenie elementu nowości w naszym życiu i inną niż przeciętna aktywność wakacyjną. Planując wakacje czy urlop warto pomyśleć nad kursem lub obozem windsurfingu. Co ważne polskie szkoły nie ograniczają się tylko do naszych akwenów wodnych. Oferują one również kursy poza granicami Polski. Surfowanie wokół przepięknej wyspy Rodos czy na Fuerteventura może okazać się przepustką do wakacji naszego życia, z których oprócz zdjęć i wspomnień zostaną nam konkretne umiejętności.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *