Czym ogrzać dom?

ekogroszek

Budowa domu wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. Jedną z ważniejszych jest wybór ogrzewania. Na co się zdecydować?

Do wyboru mamy kilka opcji, w zależności od naszych oczekiwań co do obsługi oraz kosztu inwestycji i późniejszej eksploatacji. Najpopularniejsze rozwiązania to wciąż ogrzewanie na paliwo stałe i ogrzewanie gazowe. W ostatnich latach na popularności zyskują także ekologiczne źródła ciepła. Które z nich wybrać?

Paliwa stałe to przede wszystkim ekogroszek i pellet. Ten pierwszy jest jednym z najpopularniejszych wyborów ostatnich lat, wypierający nieekologiczne „śmieciuchy” czyli piece na wszystko. Ekogroszek to inaczej wysokokaloryczny węgiel, o niewielkich rozmiarach, który wsypujemy do automatycznych podajników. W stosunku do tradycyjnego opału piec na ekogroszek wymaga stosunkowo niewielkiej obsługi, poprzez załadowanie pojemnika raz na kilka dni. Cena ekogroszku obecnie kształtuje się od 800 zł do 1000 zł za tonę opału. Pellet natomiast to rodzaj biopaliwa, pozyskiwany z trocin drzewnych.

Ogrzewanie gazowe również zyskuje na popularności, jednak wciąż ma dość ograniczony zasięg, ze względu na słaby dostęp użytkowników do sieci gazowej. O ile gazyfikacji większych miast przebiega coraz sprawniej, o tyle mniejsze miejscowości wciąż mogą marzyć o dostępie do gazu. Jego niewątpliwą zaletą jest całkowita automatyzacja – poza przeglądami technicznymi pieca, dokonywanymi zwykle raz do roku. Cena ogrzewania gazowego w skali roku może wynieść około kilku tysięcy złotych – w zależności od metrażu budynku i jego ocieplenia.

Ekologiczne źródła ciepła to przede wszystkim prąd pozyskiwany „ze słońca” – czyli panele fotowoltaiczne, oraz pompy ciepła – gruntowne i powietrzne. Chociaż zyskują coraz większe zainteresowanie, wciąż barierą dla wielu osób jest koszt ich zakupu i montażu, który pochłania nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zwraca się to częściowo przy późniejszej eksploatacji, bowiem cena ogrzewania za pomocą paneli, lub pompy ciepła będzie jedną z najniższych.

Jak widać wybór źródła ciepła nie jest prostym zadaniem. Aby odpowiedzieć sobie czym ogrzać dom warto wcześniej ocenić swoje możliwości finansowe oraz zapotrzebowanie cieplne budynku, aby nie zaskoczyć się niemiło, przy otrzymaniu pierwszych rachunków.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *