Czym są tzw. multitapy?

piwa rzemieślnicze

Multitap to w dosłownym tłumaczeniu „wiele kranów” lub „wiele nalewaków”, a w praktyce multitapami określamy miejsca, w którym jest duży wybór piwa, przede wszystkim piwa rzemieślniczego wysokiej jakości. Założenie twórców multitapów jest takie, że mają być to miejsca, w których każdy znajdzie dla siebie piwo o dobrym smaku i będzie miał okazję spróbować takiego piwa, którego do tej pory nie miał okazji jeszcze poznać.

Piwo z beczki czy z butelki?

Nazwa multitapów sugeruje, że mamy w nich do czynienia tylko z piwem z beczki, jednak w praktyce w wielu multitapach spróbować możemy również piw butelkowanych. A czy jest różnica w jakości piw z beczki i piw butelkowanych? – O to postanowiliśmy zapytać specjalistów. Fachowcy mówią nam, że smak serwowanego piwa zależy od kilku czynników. Smak oraz aromat piwa zależy głównie od temperatury podawania, ale też na przykład od umiejętności barmana, który napój powinien nalać w odpowiedni sposób, by nie stracił on swoich kluczowych właściwości. Piwa pasteryzowane są tunelowo albo pasteryzowane są w przepływie, a więc pewne różnice w smaku i zapachu mogą się pojawiać już w pierwszej fazie przygotowywania piwa. Nie ma przy tym reguły, że piwo z beczki jest lepsze lub gorsze od piwa z butelki. Jeśli piwo jest właściwie przechowywane, podawane, a uprzednio też transportowane w spokojnych warunkach, możemy mieć pewność co do jakości napoju.

Czym są piwa rzemieślnicze?

Większość produkcji piwa ma miejsce w dużych, dobrze znanych amatorom bursztynowego trunku browarach przemysłowych. Na polskim rynku funkcjonują też jednak browary znacznie mniejsze, czasem nazywane mikrobrowarami i właśnie piwo, które jest w nich wytwarzane, nazywamy piwem rzemieślniczym. Doskonałym przykładem piwa rzemieślniczego jest piwo Pilsvar. By wytłumaczyć, czym są multitapy, zobrazujmy to po prostu: przychodzimy do miejsca typu bar i możemy tam spróbować piw pochodzących z różnych zakątków kraju, ale nie butelkowanych, a „z kranu”. Piwo o wyjątkowym smaku dostarczane jest tam w beczkach nie z potężnych browarów, a z mniejszych browarów oferujących piwa rzemieślnicze. Oznacza to, że nie tylko za pomocą butelek poznać możemy na przykład unikatowe kompozycje amerykańskich chmieli, czy niepowtarzalne smaki uzyskane dzięki użyciu bakterii kwasu mlekowego. Multitapy z piwem nie są jeszcze dziś w Polsce wyjątkowo popularne, jednak biorąc pod uwagę nasze zamiłowanie do bursztynowego trunku, w niedługim czasie zacznie pojawiać się ich coraz więcej w różnych miejscach typu puby, bary, kluby i podobne miejsca.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *