Nie daj się kleszczom!

Sezon na kleszcze

Kleszcze wbrew pozorom mogą być aktywne przez większą część roku. Ich ukąszenia mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka, dlatego też należy podejmować wszelkie kroki, by móc się przed nimi ochronić. Jakie choroby przenoszą kleszcze i w jaki sposób należy zapobiegać ich ugryzieniom? Tego do wiesz się w poniższym artykule.

Sezon na kleszcze. Które miesiące obejmuje?

Faktem jest, że kleszcze najczęściej atakują na wiosnę i jesienią, ponieważ zarówno po stanie hibernacji, jak i tuż przed nim są najbardziej wygłodniałe. Ich aktywność jest jednak znacznie dłuższa i występuje w momencie, gdy temperatura powietrza wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza. Mogą zatem żerować już od lutego/marca aż do początku listopada. Nie są one aktywne jedynie w zimie i tuż przed wystąpieniem siarczystych mrozów. To właśnie wtedy wchodzą w stan hibernacji, czyli spowolnienia procesów życiowych i zapadają w sen.

Jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza?

Gatunkiem, który w Polsce najczęściej atakuje człowieka i wywołuje choroby odkleszczowe, jest kleszcz pospolity. Na jego inwazje można być narażonym nie tylko na łąkach i w lasach, ale również w przydomowym ogródku, w parku lub ogrodzie botanicznym. W celu uniknięcia ukąszenia kleszcza należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni ubiór. Trzeba zakładać odzież, która ma długie rękawy i nogawki. Im mniej odsłoniętych części ciała, tym lepiej. Po każdym spacerze, czy też wyprawie należy również zdjąć ubranie i dokładnie je strzepnąć, a także przejrzeć uważnie wszystkie części ciała, by móc zauważyć potencjalnego pasożyta. Te pajęczaki najchętniej wbijają się w okolicach pach, pachwin, karku, uszu i zgięć łokciowych. Warto więc od nich rozpocząć przeglądanie skóry. Dodatkowo w ramach ochrony przed kleszczami można używać specjalnych sprayów, olejków, kremów i zapachów, które odstraszają i zniechęcają kleszcze. Wykazują one dużą skuteczność i dają dodatkową ochronę. Należy jednak pamiętać, by produkty ochronne używane u dzieci miały odpowiednie oznakowanie antyalergiczne, które świadczy o bezpieczeństwie stosowania u maluchów. Więcej informacji o tym co robić po ukąszeniu kleszcza tutaj.

Co robić, gdy zauważymy wbitego w nasze ciało kleszcza?

W przypadku odnalezienia kleszcza na ciele trzeba przede wszystkim zachować spokój i nie reagować impulsywnie. W żadnym wypadku nie należy kleszcza smarować tłuszczem, podpalać ani wygniatać. Faktem jest jednak to, że trzeba go jak najszybciej usunąć. W tym celu zastosować można pęsetę, lasso, kleszcz kartę lub własne paznokcie. Podstawą jest uchwycenie kleszcza jak najbliżej naszej skóry i wyrwanie go pionowo zdecydowanym ruchem. Należy pamiętać, by w trakcie wykonywania tej czynności nie zgnieść kleszczowi brzucha, by ten nie zwymiotował do wnętrza naszego ciała. Jeżeli kleszcz jest nosicielem groźnych bakterii, może wtedy dojść do zakażenia. Po usunięciu kleszcza trzeba odkazić miejsce ukąszenia i obserwować je przez kilka dni, celem wykluczenia pojawienia się rumienia wędrującego, który może świadczyć o chorobie odkleszczowej. Usuniętego pasożyta trzeba rozgnieść na twardym podłożu.

Jakimi chorobami można zarazić się od kleszcza?

Najczęstszymi chorobami, które przenoszą kleszcze to: bartonella, borelioza, gorączka Q, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i anaplazmoza. Każda z nich jest niebezpieczna dla człowieka i powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą mieć one podłoże neurologiczne, kardiologiczne, psychiczne, a także kardiologiczne. Objawy te są często nieswoiste i potrafią być mylone nawet przez doświadczonych lekarzy z innymi chorobami, dlatego też bardzo ważne jest, by uchwycić moment ukąszenia przez kleszcza i w razie wystąpienia na przestrzeni czasu jakichkolwiek objawów, zgłosić ten incydent lekarzowi prowadzącemu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *