Dla kogo faktoring odwrotny? Definicja, zastosowanie, zalety

faktoring odwrotny

Klasyczny faktoring pozwala przedsiębiorcom na łatwe pozyskanie środków z wystawionych faktur. Faktoring odwrotny ma inny cel – dzięki niemu można pozyskać środki na firmowe wydatki. Co warto o nim wiedzieć? Oto informacje w pigułce!

Czym jest faktoring odwrotny?

Faktoring jest usługą finansową, która świadczona przez firmy faktoringowe – faktorów. Co to jest faktoring odwrotny?

Faktoringiem odwrotnym, również odwróconym czy zakupowym, nazywa się usługę, która pozwala na pozyskanie środków na zakupy przez przedsiębiorcę. Dzięki temu umożliwia on opłacenie różnych kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – od razu po ich powstaniu.

Spłata zobowiązania przez przedsiębiorcę decydującego się na faktoring zakupowy następuje wtedy w dłuższym terminie. Również może on zrobić to w formie wygodnych rat.

Jakie jest zastosowanie faktoringu odwrotnego?

Faktoring zakupowy ma zróżnicowane zastosowanie i pozwala on firmom na łatwe pozyskanie środków na różne cele. Kiedy faktoring odwrotny może być przydatny?

Przede wszystkim firmy za pomocą faktoringu odwróconego mogą pokrywać koszty wynikające z ich stałej działalności, między innymi kupować:
– surowce
– produkty
– narzędzia
– usługi
– paliwo

Ze względu na swoją formę faktoring ten bardzo dobrze sprawdza się w przypadku branż, w których dostawcy oczekują jak najszybszej, a najlepiej natychmiastowej płatności.

Dzięki zastosowaniu faktoringu odwrotnego firma może wtedy natychmiast zaopatrzyć się w niezbędne dla niej wyroby i opłacić koszty u dostawcy, natomiast ich uregulowanie w firmie faktoringowej może nastąpić później, w dogodnym terminie.

Zalety faktoringu odwróconego – co można z nim zyskać?

Nad wyborem takiej formy finansowania zastanawia się obecnie wiele firm. Czy warto zdecydować się na faktoring zakupowy?

Do najważniejszych zalet związanych z faktoringiem odwróconym zaliczane są:
Łatwiejsze zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa,
– Szybki dostęp do niezbędnych dla działalności firmy wyrobów,
– Podtrzymanie stałego łańcucha dostaw,
– Możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów przy natychmiastowych płatnościach,
– Spłata należności w późniejszym terminie, także ratalnie.

Gdzie skorzystać z faktoringu odwrotnego?

Na polskim rynku faktoring zakupowy jest obecnie dostępny w ofertach wybranych firm faktoringowych.

Warto pamiętać o tym, że faktoring odwrotny będzie wymagał posiadania przez firmę odpowiedniej zdolności kredytowej. Jest to zatem oferta przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorstw w dobrej sytuacji finansowej.

Faktoring zakupowy jest zatem korzystną propozycją dla wielu firm, które chcą łatwiej pozyskać niezbędne dla nich wyroby oraz opłacić je w odroczonym terminie, nawet jeżeli dostawca go nie udostępnia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *