Dlaczego warto zainwestować w regularne przeglądy serwisowe?

przegląd serwisowy

Okresowe przeglądy serwisowe samochodu to szereg kontroli przeprowadzanych w specjalistycznym warsztacie, które mają ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Celem przeglądów jest ponadto ograniczenie przyszłych wydatków związanych z serwisowaniem auta. Wykonywane systematycznie kontrole ograniczają bowiem rozwój usterek.

Skąd wiadomo, że czas na serwis?

Wprawdzie regularne przeglądy nie gwarantują całkowitego uniknięcia różnego rodzaju awarii, ale i tak oszczędność, która wynika z zapobiegania dużym usterkom może być spora. Poszczególni producenci najczęściej podają dla każdego samochodu kilometraże, po których warto przeprowadzić przegląd serwisowy pojazdu. Informacje na ten temat podane są najczęściej w instrukcji obsługi i serwisowania. Dane na ten temat w większości przypadków znaleźć można również w Internecie. W nowoczesnych modelach aut centralka zamontowana w pojeździe także sygnalizuje zbliżający się termin przeglądu. Świeci się wówczas napis „Service” bądź niewielka kontrolka z symbolem klucza angielskiego. Większość znanych marek samochodów, takich jak Toyota, oferuje przeglądy w autoryzowanych serwisach, takich jak Toyota Centrum we Wrocławiu.

Jak często jeździć na przegląd serwisowy?

Częstotliwość kontroli bywa różna w zależności od samochodu. Producenci w tym przypadku wykorzystują dwa parametry – liczbę przejechanych kilometrów oraz lata, które minęły od chwili zarejestrowania pojazdu. Przegląd warto wykonać po upływie jednego z dwóch terminów. Poza tym dobrze jest wziąć pod uwagę swój styl jazdy i użytkowania auta. Im bardziej samochód jest obciążany, np. na skutek częstego przyspieszania i hamowania, tym częściej powinno wykonywać się przeglądy serwisowe. Dotyczy to także samochodów, które pokonują często długie trasy i są na co dzień mocno eksploatowane.

Przegląd serwisowy a badanie techniczne samochodu

Warto przy tym pamiętać, że przegląd serwisowy nie jest tożsamy z badaniem technicznym samochodu. Te drugie stanowi podstawę do wydania obowiązkowego dla każdego auta zaświadczenia. Wykonuje je diagnosta na stacji kontroli pojazdów. Przegląd serwisowy z kolei nie jest działaniem obowiązkowym. To swego rodzaju zabieg serwisowy, który polega na dokładnej kontroli poszczególnych elementów pojazdu. Celem jest zapobieganie ewentualnym przyszłym usterkom i awariom auta. Należy jednak pamiętać, że systematyczne dokonywanie przeglądów jest konieczne do utrzymania gwarancji, która wynosi na ogół od dwóch do siedmiu lat, w zależności od modelu posiadanego samochodu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *